handel międzynarodowy
10 listopada 2019

Kategoria:
Finanse

Rola i zadania agencji celnych

Każde przedsiębiorstwo, które zajmuje się eksportem lub importem towarów – niezależnie czy są to gotowe produkty, czy ich elementy, ma do czynienia z odprawą celną. Proces ten jest czasochłonny oraz uciążliwy, a dla przedsiębiorstw, które dopiero wchodzą na rynek, może okazać się problematyczny pod względem prawnym – ze względu na konieczność spełnienia szeregu formalności. Właśnie dlatego powstały wyspecjalizowane organy, dzięki którym można w prosty sposób przejść odprawę celną.

Agencja celna – pośrednictwo między klientem a urzędem

Urząd Celny przeprowadzający odprawę celną jest instytucją państwową, natomiast agencja celna klasyfikowana jest jako prywatne przedsiębiorstwo. Ważne jest, aby rozgraniczać te dwa pojęcia, gdyż różnice pomiędzy nimi są bardzo duże. Głównym zadaniem agencji celnej jest pośrednictwo pomiędzy instytucją państwową a każdym podmiotem, który ma z nią do czynienia. W tym miejscu należy jednak podkreślić, że korzystanie z usług takiej firmy nie jest obowiązkowe – pozwala jednak na zaoszczędzenie cennego czasu.

Zalety korzystania z usług agencji celnych

Główną zaletą korzystania z usług agencji celnych jest możliwość współpracy z profesjonalistami, którzy doskonale znają się na swojej pracy. Żeby wykonywać zawód agenta celnego, konieczne jest zdobycie odpowiedniej licencji. W praktyce oznacza to, że osoba taka dysponuje odpowiednią wiedzą, doświadczeniem oraz niezbędnymi narzędziami, dzięki którym z łatwością może wykonać odprawę celną.

Jak zauważa specjalista z firmy Agencja Celna Diera Sp. z o.o.Osoby zatrudnione w agencjach posiadają wiedzę na temat wszystkich nowości w przepisach oraz procedur koniecznych podczas przeprowadzania odprawy celnej. Przepisy związane z odprawą celną potrafią się bardzo szybko zmieniać, dlatego istotne jest śledzenie ich na bieżąco, aby uniknąć niepotrzebnych nerwów i zamieszania

Główne zadania agencji celnej

Decydując się na samodzielne załatwianie formalności w Urzędzie Celnym, należy się liczyć z koniecznością poświęcenia swojego czasu. Wybierając odpowiednią agencję celną, można liczyć na profesjonalizm – wszystko, co należy przekazać to lista towarów, faktury handlowe i stosowne upoważnienia. W oparciu o dostarczone dokumenty agencja celna podejmuje działania w imieniu firmy, którą ją wynajęła. Między innymi:

  • odpowiada za przygotowanie odpowiedniej dokumentacji do odprawy,
  • przedstawia dokumenty o towarach do wwozu lub wywozu przed Urzędem Celnym,
  • w imieniu swojego klienta może wnieść odwołanie od decyzji Urzędu Celnego,
  • odpowiada za tworzenie deklaracji INSTRASTAT lub dokumentacji związanych z podatkiem akcyzowym.

Korzystanie z usług agencji celnej na pewno jest sposobem na spore oszczędności czasu oraz na uniknięcie ciągłej nauki przepisów prawa. Dodatkowo część firm świadczy usługi związane ze spedycją oraz logistyką. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest zlecenie jednej firmie kompleksowej obsługi importu oraz eksportu towarów.