29 sierpnia 2019

Kategoria:
Finanse

Pułapki kredytowe, których należy unikać

Korzystanie z kredytu w dzisiejszych czasach wydaje się dosyć proste. Wiele banków i instytucji kredytowych proponuje pożyczkę na dowolny cel bez zbędnych formalności, oferuje pieniądze dostępne od zaraz z niskim oprocentowaniem. Jeśli akurat tak się składa, że potrzebujesz dodatkowej gotówki, aby zrealizować cel, musisz zdecydować się na którąś z ofert. Którą wybrać? Na co zwrócić uwagę, aby nie wpaść w pułapkę kredytową?

Na co zwrócić uwagę przed wzięciem kredytu?

Potrzeb, które możesz chcieć zrealizować kredytem, może być wiele – od zakupu drobnego sprzętu AGD po wymianę nieustannie psującego się auta.

Wielu Polaków zaciągając kredyt, inwestuje w wymianę czegoś, co i tak pochłaniało ich domowy budżet lub drastycznie obniżało komfort życia. Zatem mimo że kredyt kosztuje, to jednak na swój sposób jego cena się zwraca – informuje ekspert kredytowy z firmy dFinance.pl

Tylko właśnie – co wchodzi w cenę kredytu? Po pierwsze oprocentowanie, które w wielu instytucjach jest zmienne i zależy od sytuacji rynkowej. Jako druga składowa kosztów kredytu jest prowizja, którą bank lub instytucja finansowa pobiera za udzielenie kredytu. Pamiętaj, że płatna jest raz i nie ulega zwrotowi, może być kredytowana lub płatna przez klienta. Koszty związane z oprocentowaniem zmieniają się w zależności od długości kredytowania – im dłuższy, tym więcej odsetek trzeba będzie zapłacić. Wszystkie koszty składają się na RRSO, czyli rzeczywistą roczną stopę oprocentowania, to ono wskaże Ci, ile tak naprawdę będzie kosztował kredyt.

Pułapki kredytowe – jak ich uniknąć?

Jedną z pułapek kredytowych jest zbyt łatwa możliwość wzięcia kredytu. Jeśli instytucja finansowa oferuje Ci pożyczkę bez sprawdzania danych w BIK, powinna włączyć Ci się lampka ostrzegawcza. Ominięcie prawnych zabezpieczeń sprawia, że możesz zaciągnąć pożyczkę powyżej swoich możliwości, a tym samym nie być w stanie spłacić zobowiązania. Z podobnych powodów rozłóż pożyczkę na więcej rat. Zawsze możesz spłacić wcześniej, a krótki okres kredytowania to niepotrzebne ryzyko. Dłuższy okres kredytowania oznacza niższą ratę. Zwracaj uwagę na RRSO, bank może oferować Ci niższe oprocentowanie niż u konkurencji, nie wspominając zbyt jasno o ukrytych kosztach. Skorzystaj z pomocy pośrednika finansowego, który porówna różne oferty banków, a nie będzie mamił zaletami jednego. Dokładnie czytaj umowę, daj sobie na to czas. Pamiętaj, że korzystanie z produktów kredytowych pozwala budować historię kredytową, a to wpływa na Twoją wiarygodność. Zaciągaj pożyczki mądrze, a to w przyszłości pomoże Ci w uzyskaniu kredytu na mieszkanie czy inne większe inwestycje.