Instalacja fotowoltaiczna – oszczędność rachunków za energię
20 września 2021

Kategoria:
Finanse

Po jakim czasie zwraca się koszt montażu instalacji fotowoltaicznej?

Panele fotowoltaiczne pozwalają pozyskiwać prąd i cieszą się dużym uznaniem nie tylko ze względu na korzystny wpływ na środowisko, ale także atrakcyjnie niskie koszty eksploatacji. Dużą zaletą jest także możliwość zasilania gospodarstwa domowego lub innego obiektu darmową energią. Należy jednak pamiętać o wydatkach na moduły i ich montaż. Koszt jednak po pewnym czasie zwróci się w postaci obniżonych rachunków za prąd. Kiedy można oczekiwać, że koszt montażu instalacji fotowoltaicznej się zwróci?

Jak oszacować czas zwrotu kosztów za montaż instalacji fotowoltaicznej?

Efektywność instalacji fotowoltaicznej jest uzależniona nie tylko od wielkości systemu, ale także od jego sposobu użytkowania. Dzienne nasłonecznienie różni się w zależności od danego regionu kraju. Właśnie dlatego to, w jakim tempie zwraca się instalacja fotowoltaiczna, zależy również od skierowania modułów w odpowiednim kierunku oraz umieszczeniu ich w miejscu, gdzie w ciągu dnia występuje najmniej cienia. Panele skierowane w innym kierunku niż południowym, także pozyskują energię, ale ich efektywność jest trochę mniejsza, co znacznie wydłuża czas tego, po ilu latach instalacja zacznie się zwracać. Warto więc zadbać o prawidłowy montaż instalacji, który oferuje m.in. dystrybutor instalacji fotowoltaicznej INSIDE z Poznania.

Równie istotna jest kwestia zapotrzebowania danego obiektu na prąd. To właśnie od ilości energii elektrycznej zużywanej, na co dzień zależy tempo zwrotu instalacji fotowoltaicznej. Im więcej zużycia energii, tym szybciej następuje zwrot. Na podstawie tych czynników można łatwo obliczyć średni czas zwrotu instalacji fotowoltaicznej. Bez korzystania ze środków dofinansowania wynosi on od 6 do 8 lat. Po tym czasie można cieszyć się praktycznie darmową energią elektryczną. Jeśli natomiast korzysta się z dofinansowania, to czas ten skraca się maksymalnie do 5 lat.

Zalety montażu instalacji fotowoltaicznej

Fotowoltaika umożliwia pozyskiwanie prądu ze słońca. Instalacja ta posiada wiele zalet, które powodują, że użytkownicy decydują się na jej montaż. Poza niższymi cenami za prąd instalacja fotowoltaiczna to także większa niezależność od podwyżek cen energii, w tym również kosztów jej dystrybucji. Warto także pamiętać, że inwestując w fotowoltaikę, można skorzystać z dofinansowania na zakup. Instalacja jest co prawda narażona na nieustanne działanie różnych czynników atmosferycznych, ale producenci przeprowadzają wiele badań i testów, żeby mieć pewność co do jej trwałości.