7 października 2019

Kategoria:
Finanse

Oddłużanie. Pomoc prawna osobom zadłużonym

Bardzo łatwo jest wpaść w długi, ale niezwykle trudno poradzić sobie z ich spłatą. Sytuacja robi się jeszcze poważniejsza, kiedy wierzyciel zamierza dochodzić odzyskania swoich pieniędzy przed sądem. Wtedy jedynym rozwiązaniem pozostaje skorzystanie z pomocy specjalistów. Są nimi prawnicy, których wsparcie może znacznie ułatwić spłatę wszystkich zobowiązań. Zobacz, na czym polega oddłużanie w praktyce.

Czym jest oddłużanie?

Przez wiele osób oddłużanie jest uważane za możliwość skorzystania z pomocy finansowej dotyczącej spłaty części lub całości długu. Rola radców prawnych i kancelarii zajmujących się tego typu usługami sprowadza się jednak do tego, że prowadzą one szereg działań zmierzających do tego, aby dłużnik sam poradził sobie ze spłaceniem długu.

Zadaniem prawników jest kompleksowe doradztwo. Pomagają oni osobie zadłużonej znaleźć najlepsze wyjście z trudnej sytuacji, w jakiej się znalazła. Oddłużane mogą być zarówno osoby fizyczne, jak i prawne, czyli spółki oraz przedsiębiorstwa. Aby rozpocząć taką procedurę, należy udać się do kancelarii z dokumentami, podpisanymi umowami, które zostaną przeanalizowane przez fachowców.

Pomoc dłużnikom polega nie tylko na tym, aby podpowiadać im najlepsze rozwiązania. Prawnicy potrafią skutecznie prowadzić negocjacje z wierzycielem. Dzięki temu zostaje wypracowany optymalny do obu stron sposób spłaty zaległych należności” – mówi specjalista z KP&M Kancelaria Doradców Prawnych.

Co wchodzi w zakres usługi oddłużania?

Uregulowanie swoich długów, zwłaszcza jeżeli dotyczą one sporych kwot, wydaje się niektórym niemożliwe. Spirala pożyczek, zaciąganie kredytów, aby spłacić poprzednie zobowiązania, to pierwszy krok do popadnięcia w niemałe tarapaty.

Prawnicy, którzy zajmują się oddłużaniem, dokładnie badają sytuację, w jakiej znalazł się ich klient. Dokonują tego na podstawie dostarczonych dokumentów oraz rozmowy z samym zainteresowanym. Następnie kontaktują się z wierzycielem, aby zaproponować alternatywną formę spłaty zobowiązania. Mogą spróbować ustalić inny termin uregulowania należności lub rozłożenie jej na raty.

Trzeba pamiętać, że zwłoka w spłacie zobowiązań oznacza naliczanie przez wierzyciela odsetek. Aby zahamować ten proces, prawnicy podejmują pertraktacje, które skutkują brakiem zwiększania się kwoty zadłużenia.

Kiedy dłużnikowi grozi licytacja komornicza i zajęcie jego mienia, specjaliści robią wszystko, aby ochronić jego majątek. W niektórych przypadkach mogą także znaleźć inne źródło, które sfinansuje spłatę długów. Mogą na przykład zaproponować skorzystanie z kredytu konsolidacyjnego.