19 grudnia 2019

Kategoria:
Finanse

Obsługa księgowa i jej rola w prowadzeniu firmy

Obsługa księgowa firm prowadzona jest najczęściej przez biura rachunkowe. Na podstawie umowy z właścicielem świadczą usługi na rzecz podmiotów gospodarczych, instytucji oraz osób fizycznych. Najczęściej zakres ich działalności obejmuje rachunkowość, płace i prowadzenie dokumentacji kadrowej. Mogą one jednak oferować wiele więcej usług. Jaką dokładnie rolę w działalności gospodarczej pełnią biura rachunkowe?

Biuro rachunkowe – czym jest?

Bez względu na to, jaki rodzaj działalności planuje prowadzić przedsiębiorca, musi on działać zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi, zarówno w zakresie podatków, jak i wynagrodzeń. Im bardziej skomplikowana działalność, tym więcej obowiązków koniecznych do dopełnienia ciąży na barkach właściciela. Chcąc sprostać wyzwaniu i uchronić się przed problemami, warto skorzystać z pomocy profesjonalnego biura rachunkowego, np. Tormot Consulting, bądź zdecydować się na utworzenie działu księgowości, gdzie profesjonaliści zatrudnieni w oparciu o umowę o pracę zajmą się wszelkimi sprawami. Decyzję w tym zakresie musi podjąć przedsiębiorca, jednak warto zwrócić uwagę, że różnica w omawianych propozycjach tkwi jedynie w zakresie finansów.

Jaką rolę pełni biuro rachunkowe?

Najprostszym wytłumaczeniem zasad funkcjonowania biura rachunkowego jest księgowanie dokumentów sprzedażowych i zakupowych, a także kontrola nad przepływem środków pieniężnych. W zależności od branży, w której działa firma, oferta usług księgowych może być zróżnicowana. Zakres niezbędnego wsparcia określa najczęściej właściciel firmy. Może on zlecić specjalistom np. wykonanie analizy ryzyk finansowych, stworzenie strategii rozwoju, udzielenie porad w zakresie prawa podatkowego i innych czy też sporządzanie deklaracji bądź reprezentowanie przez instytucjami publicznymi. Należy pamiętać, że każdorazowo zakres oferowanych prac uzależniony jest od przedsiębiorcy, jego wymagań i oczekiwań. Nie należy zapominać, że każda z nich realizowana przez biuro rachunkowe musi wchodzić w skład kompetencji ich pracowników. Im większa ich liczba i wyższe kwalifikacje, tym większy zakres świadczonych usług. Warto się tym kierować przy wyborze odpowiedniego biura, gdyż zaoszczędza to konieczności nawiązania współpracy z innymi specjalistami. Dodatkowo warto pamiętać, że tylko w taki sposób księgowość może przyczynić się do odniesienia sukcesu marki. Wielu przedsiębiorców uważa wręcz, że prowadzenie działalności bez wsparcia ekspertów od rachunkowości jest niemożliwe.