2 grudnia 2021

Kategoria:
Finanse

Negocjowanie oprocentowania w trakcie spłacania kredytu

W większości przypadków negocjacje oprocentowania z bankiem nie są łatwe. Choć każdy przypadek jest inny, a warunki kredytowe różne, to jednak działania, które należy podjąć wyglądają tak samo. Wymagają one od kredytobiorcy nie tylko wykorzystania odpowiednich argumentów, ale także właściwego przygotowania. Sprawdź, jak negocjować z bankiem oprocentowanie zaciągniętego kredytu.

Kiedy można negocjować oprocentowanie kredytu?

Kredyt to zobowiązanie, które najczęściej zaciągane jest na dłuższy czas. W trakcie jego spłaty na rynku mogą pojawiać się oferty innych banków, proponujących lepsze warunki kredytowania. Niejednokrotnie zdarza się również, że kredytobiorca uzyskał kredyt w czasie, gdy obowiązywały wyższe stopy procentowe, niż obecne.

W takich sytuacjach warto rozważyć negocjowanie z bankiem oprocentowania zaciągniętego kredytu. Choć z reguły negocjacje z bankami nie należą do łatwych, to w niektórych przypadkach mogą zakończyć się sukcesem. Pomyślność negocjacji zależy głównie od dobrej woli banku oraz od tego, jak przebiegała dotychczasowa współpraca i spłata zobowiązania.

Jak prowadzić negocjacje z bankiem?

Banki z reguły bardzo niechętnie podchodzą do wszelkich zmian warunków oprocentowania. Wyrażenie zgody na takie zmiany uwarunkowane jest zazwyczaj wieloma czynnikami. Kredytobiorca swoim działaniem może oczywiście zwiększyć szansę na pozytywne rozpatrzenie wniosku. Dlatego też ważne jest odpowiednie przygotowanie do renegocjacji warunków umowy. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług doświadczonego eksperta kredytowego, który krok po kroku pomoże przejść przez cały proces.

Kluczem do udanych negocjacji z bankiem jest złożenie pisemnego wniosku wraz z niezbędnymi dokumentami i uzasadnieniem. Wniosek powinien być rzeczowo i dobrze umotywowany tak, aby nie zmarnować szansy na pomyślny finał. Jeśli kredytobiorca nie spóźniał się ze spłatą rat kredytu, a jego argumenty są zasadne, istnieje szansa, że bank przychyli się do prośby klienta.

Na czym polega refinansowanie kredytu?

Co w sytuacji, gdy bank odrzuci wniosek o zmianę warunków oprocentowania kredytu? W takim przypadku warto skonsultować się z ekspertem kredytowym, jak np. Finansowy Piotr, który pomoże znaleźć alternatywne rozwiązanie. Jedną z możliwości może być refinansowanie kredytu. Polega ono na przeniesieniu kredytu do innego banku, który posiada korzystniejszą ofertę kredytowania.

Refinansowanie kredytu wymaga porównania ofert wielu banków. Jest ono opłacalne głównie przy spłacie kredytów długoterminowych w okresie, gdy na rynku finansowym jest niskie oprocentowanie. Najlepiej, więc skorzystać z niego, gdy nowa oferta jest naprawdę atrakcyjna, a do całkowitej spłaty poprzedniego kredytu pozostało jeszcze sporo czasu.