19 sierpnia 2019

Kategoria:
Finanse

Najczęstsze błędy podatkowe popełniane przez przedsiębiorców

Okazuje się, że przedsiębiorcy, zwłaszcza początkujący, popełniają wiele błędów podatkowych. Mają na przykład problem z właściwym rozliczeniem strat z minionych lat czy mylą zaliczki wpłacone w jednym roku podatkowym z tymi należnymi za dany rok podatkowy. Powszechne są też pomyłki adresowe czy braki załączników.

Roczne zeznania podatkowe

Najprościej o pomyłki w przypadku rocznych zeznań podatkowych PIT, które są bardziej skomplikowane niż u osób pracujących na etacie. Co więcej, niektórych błędów przedsiębiorca nie może naprawić sam, a więc musi stawić się w odpowiednim urzędzie skarbowym, aby pomyłki skorygować. Jakie błędy podatkowe zatem najczęściej popełniają przedsiębiorcy? Często wpisują niewłaściwe dane o zaliczkach. Dlatego też przed wpisaniem informacji o wpłaconych zaliczkach, dobrze jest zajrzeć w dokumenty wpłat bądź przelewy, aby w formularzach zawrzeć właściwe, ostateczne kwoty. Na tym jednak nie koniec.

Opodatkowanie strat z lat minionych

Przedsiębiorcy mają możliwość obniżania dochodu podlegającego opodatkowaniu o straty z lat minionych, o ile je wykazali. Do zeznania podatkowego nie można jednak wpisać całej straty. W praktyce można odpisać do 50% poniesionych strat. Trzeba także uważać, aby nie pomylić źródeł przychodów. Okazuje się bowiem, że straty z lat minionych można odliczyć jedynie od dochodu z tego samego źródła. Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą muszą składać zeznania podatkowe bez względu na to, czy uzyskują dochody czy nie. Do każdego zeznania muszą dołączyć formularz PIT/B. Należy też pamiętać i o innych załącznikach. Wszystko to wydaje się nieco skomplikowane, dlatego też warto powierzyć rozliczenia w swojej firmie dobrej kancelarii prawno-podatkowej, takiej jak na przykład Ożóg-Tomczykowski.

Zeznanie podatkowe wraz z małżonkiem

Spore problemy pojawiają się często podczas składania zeznania podatkowego razem z małżonkiem. Tutaj zachodzi konieczność stosowania odpowiednich identyfikatorów. Osoby prowadzące działalność wpisują numer NIP, a małżonkowie, którzy działalności nie prowadzą numer PESEL. Często też mylona jest kolejność podatników, tymczasem powinna być ona w całym zeznaniu taka sama. Trzeba też pamiętać o tym, że nie każdy przedsiębiorca może rozliczać się razem z małżonkiem. Oddzielne zeznanie składa na przykład osoba płacąca podatki według stawki liniowej. Nie może ona też dokonywać odliczeń na dzieci. W praktyce wiele błędów wynika po prostu z nieuwagi. Wiele osób zapomina zaznaczyć krzyżykiem, w jakim celu składa zeznanie. Zdarzają się nawet formularze, które nie są podpisane.