13 kwietnia 2021

Kategoria:
Finanse

Najczęściej popełniane błędy podatkowe

Każdy przedsiębiorca jest zobowiązany do uiszczania podatków. Opłaty te są obowiązkowe i powszechne. Podatki dotyczą również osób fizycznych. Ustalenie właściwej kwoty daniny do uiszczenia nie jest łatwe – wymaga dysponowania odpowiednią wiedzą i umiejętnościami. Początkujący przedsiębiorcy mogą popełniać różnego rodzaju błędy, a w efekcie ponosić poważne konsekwencje. Które z nich są najczęściej popełniane? Wyjaśniamy.

Niewłaściwa forma opodatkowania

Na etapie zakładania działalności gospodarczej każdy przedsiębiorca jest zobowiązany do wybrania odpowiedniej formy opodatkowania. Powinna ona być dopasowana do rodzaju prowadzonej działalności, ale też wysokości osiąganych dochodów. Ustalenie najkorzystniejszej formy jest trudne – warto w tym zakresie skorzystać z pomocy doświadczonego specjalisty, najlepiej ze sprawdzonego biura rachunkowego.

Nieprawidłowe klasyfikowanie kosztów

Każda firma generuje koszty. Pozwalają one obniżyć wartość podatku koniecznego do uiszczenia do urzędu skarbowego. Warto jednak pamiętać, że zaliczanie prywatnych wydatków do kosztów prowadzenia firmy jest nie tylko ryzykowne, ale nieprawidłowe – wyjaśnia ekspert z Biura Rachunkowego Jacek Zembaty. Dość częstym problemem jest zaliczanie do kosztów prowadzenia działalności wydatków związanych z kupnem samochodu. Nie należy tego dokonywać w sytuacji, gdy nie jest on potrzebny do prowadzenia działalności, np. dla właścicieli firm zajmujących się tworzeniem stron internetowych.

Błędy w rozliczeniach podatkowych

Bardzo ważnym momentem podatkowym jest coroczne rozliczenie. W PIT zarówno przedsiębiorców, jak i osób fizycznych dość często pojawiają się błędy związane ze wskazaniem nieprawidłowych wysokości uiszczonych zaliczek czy też w zakresie odliczania strat. Zdarzają się sytuacje, że do zeznania nie są dołączane wymagane dokumenty czy też rozliczenie jest dokonywane wspólnie z małżonkiem, pomimo iż nie jest to możliwe. W takiej sytuacji warto korzystać z usług doradztwa podatkowego, które pomagają uniknąć wspomnianych sytuacji.

Nieterminowe składanie deklaracji

Pomimo określenia ścisłych terminów na składanie deklaracji podatkowych, wielu przedsiębiorców nie tylko sporządza je w niewłaściwym terminie, ale też często błędnie dokonuje wpłat. Ignorowanie wskazanych terminów i świadome błędne rozliczanie może zakończyć się nałożeniem na podatnika kar. Oczywiście jednorazowe wystąpienie takiej sytuacji nie powinno być dużym problemem, jednak częste zaniedbywanie wspomnianych może mieć przykre konsekwencje.