księgowość
11 lutego 2022

Kategoria:
Finanse

Na jakie ulgi podatkowe mogą liczyć początkujący przedsiębiorcy?

Zakładanie przedsiębiorstwa wiąże się często z koniecznością podjęcia inwestycji. Może minąć trochę czasu, zanim firma zacznie generować zyski. Z tego powodu warto zainteresować się ulgami podatkowymi przysługującymi początkującym przedsiębiorcom. Przeczytaj tekst, jeśli chcesz dowiedzieć się, jak obniżyć koszty ponoszone na początku istnienia działalności.

Zwolnienie początkujących przedsiębiorców z podatków

Jednym z najpopularniejszych sposobów na ograniczenie kosztów nowopowstałej działalności jest skorzystanie z tak zwanej ulgi na start. Dzięki niej można zostać zwolnionym z obowiązku opłacania ZUS-u przez 6 miesięcy od założenia firmy. Istnieje kilka warunków – przede wszystkim, przedsiębiorca musi założyć działalność po raz pierwszy albo po co najmniej 5 latach od zamknięcia poprzedniej. Warto zapoznać się dokładnie z warunkami ulgi na start, tak aby upewnić się, że przysługuje ona danej firmie. W razie problemów można skorzystać z doradztwa w ramach usług księgowych.

Inny sposób to wybór małego ZUS-u. Ta ulga podatkowa obowiązuje przez 2 lata, można z niej skorzystać zarówno na początku działalności, jak i po wygaśnięciu ulgi na start. W tym przypadku składki wylicza się na podstawie kwoty wynoszącej przynajmniej 30% minimalnego wynagrodzenia. Istnieje również opcja dla osób, które chcą wypróbować swój pomysł na biznes. W niektórych sytuacjach nie trzeba bowiem rejestrować działalności. Opcja ta dotyczy osób fizycznych spełniających określone warunki. Planując założenie działalności, zdecydowanie warto zapoznać się z dostępnymi ulgami.

Ulgi podatkowe – czy to się opłaca?

Początek działalności gospodarczej to dosyć niepewny stan, a jest to związane w dużej mierze z finansami. Firma nie generuje jeszcze zysków i testuje, czy dany sposób rzeczywiście się sprawdzi. Z tego względu warto zapoznać się z warunkami ulgi na start czy małego ZUS-u i w ten sposób obniżyć wysokość koniecznej inwestycji. Kwestie związane z podatkami mogą wydawać się czasem skomplikowane i budzić wątpliwości. Na szczęście można skorzystać wówczas ze wsparcia profesjonalistów, na przykład tych pracujących w biurze księgowym Amtes.

Pomoc specjalistów na pewno ułatwi nieco trudne początki działalności gospodarczej. Warto skorzystać z ich usług i dowiedzieć się więcej na temat ulg przysługujących danemu przedsiębiorcy, a tym samym obniżyć koszty inwestycji. Usługi księgowe mogą się przydać również na dalszych etapach prowadzenia działalności, najlepiej zatem już na początku znaleźć zaufanych doradców.