Biura rachunkowe
15 lutego 2020

Kategoria:
Finanse

Na czym powinna polegać kompleksowa obsługa księgowa?

Biura rachunkowe przede wszystkim zajmują się prowadzeniem ksiąg rachunkowych i ksiąg podatkowych KPiR. Jednak zakres współpracy może być dużo większy. Niektóre biura w swojej ofercie posiadają także kompleksową obsługą kadrowo-płacową, co pozwala odciążyć przedsiębiorcę z niektórych obowiązków. Sprawdź, dla jakich podmiotów przeznaczone są  takie oferty i co wchodzi w zakres ich usług.

Czynności związane z prowadzeniem ewidencji

Podstawą współpracy z biurem rachunkowym jest odnotowywanie wszystkich operacji finansowych zgodnie z wymogami prawnymi. Są one przeznaczone głównie do małych i średnich przedsiębiorstw, które nie wymagają zatrudnienia księgowego na etat. Każdy system ewidencyjny wymaga wykonywania wielu pobocznych czynności, takich jak np. prowadzenie rejestrów dla potrzeb podatku VAT, sporządzanie deklaracji VAT i plików JPK, sporządzanie sprawozdań finansowych, przygotowywanie sprawozdań do Urzędu Statystycznego, kontakt z biegłym rewidentem podczas badania sprawozdań finansowych, obliczanie zaliczek na podatek dochodowy, sporządzanie planu kont dostosowanego do potrzeb prowadzonej działalności czy opracowanie polityki rachunkowości według przepisów ustawy o rachunkowości.

Obsługa kadrowo-płacowa

Do kompleksowej obsługi księgowej można zaliczyć także administrację kadrowo-płacową. Pracodawca nie będzie musiał przejmować się sporządzaniem umów o pracę i umów cywilno-prawnych, przygotowywaniem list płac, sporządzaniem zaświadczeń o zatrudnieniu i świadectw pracy, zgłaszaniem pracowników do ZUS-u i naliczaniem należnych im składek, prowadzeniem akt osobowych pracowników czy sporządzaniem deklaracji PIT. Wszystkim tym może zająć się odpowiednie biuro rachunkowe, co znacznie odciąża przedsiębiorcę i pozwala mu zajmować się innymi zadaniami.

Doradztwo w kwestiach podatkowych

Jak tłumaczy pracownik biura rachunkowego „Agnes” w Łodzi: Usługa rozliczania księgowo-płacowego kierowana jest do wszystkich podmiotów, które zatrudniają pracowników bez względu na wielkość zatrudnienia. Outsourcing procesów, które wiążą się ze sporządzaniem listy płac, umożliwiają zachowanie pełnej poufności informacji o wynagrodzeniu pracowników.

Właściwe zaplanowanie usług rachunkowych może pomóc w optymalizacji kosztów firmy. Poza realnym działaniem duże znaczenie ma także doradztwo z zakresu księgowości, kadr i płac, co pozwala prowadzić firmę zgodnie z prawem. Poradę w kwestii podatkowej mogą także uzyskać osoby, które dopiero zamierzają założyć firmę i potrzebują informacji na temat możliwych sposobów prowadzenia księgowości czy zakresu współpracy z biurem rachunkowym.