biuro rachunkowe.
11 lutego 2020

Kategoria:
Finanse

Na czym polega optymalizacja podatkowa?

Nikt nie lubi płacić podatków, a zwłaszcza wtedy, kiedy są one szczególnie wysokie. Obowiązek ich uiszczania ciąży na każdym, kto osiąga jakiekolwiek dochody niekorzystające ze zwolnienia z podatków – na przykład  na spółkach, przedsiębiorcach oraz na osobach fizycznych. Środki finansowe poświęcane na płacenie tej daniny na rzecz państwa mogą stanowić znaczne obciążenie dla budżetu firm. Istnieje jednak rozwiązanie, które umożliwia zmniejszenie wymiaru podatku. Jest nim tak zwana optymalizacja podatkowa. Sprawdź, co to.

Optymalizacja podatkowa – co to takiego?

Wiele osób obawia się wdrażania nowych rozwiązań w kwestiach związanych z płaceniem podatków. Powodem takiego stanu rzeczy są wątpliwości, czy takie działania będą zgodne z prawem.  Optymalizacja podatkowa może być jednak całkowicie legalna i zgodna z obowiązującymi przepisami. Jej celem jest skuteczna minimalizacja wysokości należnych podatków. Składa się na nią szereg działań, które mają doprowadzić do tego, aby obciążenia te były jak najmniejsze. Specjaliści zajmujący się optymalizacją wprowadzają zmiany korzystne dla specyfiki danego przedsiębiorstwa. Wszystkie te metody mieszczą się jednak w granicach prawa, dlatego nie ma ryzyka niewywiązania się z obowiązku uiszczenia podatku.

Istnieje wiele sposobów na to, aby zoptymalizować płacenie podatków przez firmę. O tym, które z nich zostaną wybrane, decyduje analiza poszczególnych obszarów działalności firmy. Specjaliści przyglądają się dotychczasowemu systemowi uiszczania podatków, biorą pod uwagę przyszłe zdarzenia i dopasowują do nich  rozwiązania najkorzystniejsze dla firmy.

Optymalizacja podatkowa to złożony proces. Wymaga znajomości i umiejętności wykorzystania przepisów prawa, tak aby realnie zmniejszyć wysokość obciążeń ponoszonych na rzecz Skarbu Państwa. Zastosowanie odpowiednich rozwiązań przynosi spore korzyści oraz ma bezpośredni wpływ na sytuację finansową przedsiębiorstwa” – mówi ekspert z Biura Rachunkowego Novum.

Jak przeprowadza się optymalizację podatkową w firmie?

Księgowy może zasugerować wiele rozwiązań, których wdrożenie spowoduje zmniejszenie wymiaru podatku. To, jak zostanie przeprowadzona optymalizacja, zależy także od specyfiki i kondycji przedsiębiorstwa. Doświadczeni księgowi wiedzą, z jakich ulg  i odliczeń może skorzystać firma. Dzięki temu istnieje szansa, że wysokość obciążeń podatkowych się zmniejszy.