optymalizacja-podatkowa
23 listopada 2016

Kategoria:
Finanse

Na czym polega optymalizacja podatkowa?

Prowadzenie firmy lub zarządzanie podatkami przedsiębiorstwa czy instytucji jest jak jazda samochodem – cel jest zawsze ten sam, ale możemy do niego dojechać różnymi drogami. Podobnie jest z podatkami; z całą pewnością będziemy je płacić – jednak jeśli przyjrzymy się bliżej prawu podatkowemu, to może się okazać, że możemy płacić ich mniej. Jak przebiega optymalizacja podatkowa firmy?

Oszukiwania państwa czy przedsiębiorczość?

Mówi się, że w życiu można być pewnym tylko dwóch rzeczy – śmierci i podatków. Jednak o ile na to pierwsze nie mamy wpływu lub jest on bardzo mały, tym drugim możemy manipulować w takim stopniu, w jakim pozwala nam nasze prawo. Nie polega to oczywiście na unikaniu podatku ani omijania prawa, bo wtedy mamy już do czynienia z oszustwem – ale może się okazać, że sposoby na osiągnięcie tego samego celu ekonomicznego są różnie opodatkowane. O ile jeszcze kilka-kilkanaście lat temu wprowadzenie w przedsiębiorstwie optymalizacji podatkowej było przejawem niespotykanej przedsiębiorczości, o tyle dziś staje się już standardem.

System podatkowy w Polsce

System podatkowy w Polsce jest bardzo skomplikowany i niejasny. Dla tych, którzy poruszają się po nim bez rozeznania, polskie podatki mogą wręcz hamować rozwój przedsiębiorstwa – i bardzo często tak robią. Dlatego też opracowanie strategii podatkowej pozwala firmie rozwinąć skrzydła, a niekiedy jest ostatnią deską ratunku. Sprawy dodatkowo nie ułatwia fakt, że w polskich urzędach przyjęło się domniemanie oszustwa w sytuacji, gdy ktoś próbuje wykazać się przedsiębiorczością i rozwijać się gospodarcza. Jednak pomimo tych trudności, jest całkiem spore pole do popisu w tej dziedzinie.

Możliwości optymalizacji podatkowej

Sposobów jest wiele i szczegółowa ich lista zależy od rodzaju przedsiębiorstwa, jakie prowadzimy. Jest jednak kilka najpopularniejszych sposobów:

  • Odpis amortyzacyjny dla firmy, która dopiero wchodzi na rynek – odpisuje się środki trwałe wpisane do ewidencji, których wartość nie przekracza 100.000 euro;
  • Wydłużenie okresu rozliczeniowego;
  • Dobór trybu rozliczenia podatku – miesięczny lub kwartalny;
  • Ulga na zadłużony VAT – jeśli nie nastąpiła zapłata za sprzedaż w ciągu 180 dni, to mamy możliwość korekty wykazanego w deklaracji podatku VAT;
  • Uproszczenie zaliczki na podatek dochodowy;
  • Zaliczenie kosztów prac rozwojowych;
  • Odroczenie płatności podatku lub tzw. kredyt podatkowy.

To jednak tylko wybrane możliwości, na które pozwala polskie prawo i które można przeprowadzić całkowicie legalnie. Opracowanie szczegółowej i bardziej efektywnej optymalizacji podatkowej wymaga skonsultowania się z doradcą podatkowym. Taką konsultację można przeprowadzić np. w kancelarii Anny Obary.