adwokat
17 października 2016

Kategoria:
Finanse

Na co zwrócić uwagę, dokonując wyboru adwokata?

Często nie od nas zależy to, czy staniemy przed wyborem adwokata. Na ogół są to zdarzenia zaskakujące i nieprzyjemne. Warto jednak w całym tym stresie zatrzymać się na chwilę i zadbać o to, aby nasze interesy reprezentowała osoba, która zrobi to dobrze. Na co należy zwrócić szczególną uwagę, wybierając adwokata?

Fachowiec w swojej dziedzinie

Prawo jest bardzo, ale to bardzo rozległe. To ogrom wiedzy oraz aktów prawnych z wielu różnych dziedzin, często bardzo odległych. Żaden rozsądny prawnik nie porywa się na to wszystko, więc drogą eliminacji można wykluczyć tych, którzy uważają, że mogą się zająć dowolną sprawą. Rzeczywiście, mogą, ale co z tego wyniknie? Lepiej nie sprawdzać. Tutaj także sprawdza się powiedzenie, że gdy coś jest do wszystkiego, to jest do niczego. Mając ściśle określoną sprawę, powinniśmy szukać prawnika, który specjalizuje się w tego typu zagadnieniach. Dobry prawnik precyzyjnie wskaże zakresy spraw, których się podejmuje. Przykładowo: na stronie www.adwokat-dudek.pl z łatwością odnajdujemy informację, że tutaj znajdziemy pomoc w takich dziedzinach, jak: prawo medyczne, prawo karne oraz prawo gospodarcze. To ułatwia poszukiwania potrzebującym. Osoba, która szuka dobrego adwokata na potrzeby rozwodu, szybko odnajduje informację i nie traci więcej czasu – kontynuuje poszukiwania.

Dorobek, doświadczenie i pierwsze wrażenie

Dorobek i doświadczenie są dla prawnika tym, czym portfolio dla artysty. Czy wynajmiesz grafika bez oglądania jego prac? Raczej nie. Tak samo warto przyjrzeć się temu, co osiągnął dany prawnik lub kancelaria adwokacka. Znalezienie tych danych nie jest trudne – każdy prawnik chwali się (i słusznie!) swoimi osiągnięciami, doświadczeniem zawodowym czy dorobkiem naukowym. Warto przyjrzeć się nie tylko ilości, ale i jakości owych osiągnięć. W jakie przedsięwzięcia angażuje się adwokat? To może wiele o nim powiedzieć. Czy publikuje w prasie branżowej, a może jest związany z jakąś uczelnią? Jeżeli tak, jest spora szansa, że pozostaje na bieżąco z szybko zmieniającymi się przepisami i wie to, co umyka laikowi.

Jeżeli już strona WWW adwokata nas przekona i umówimy się na rozmowę, warto bacznie obserwować jego postawę i zachowanie, a także podejście do klienta. Nawet najlepsza strona internetowa nie odda tego, jakim jest się człowiekiem. Rozmowa twarzą w twarz powinna rozwiać ostatnie wątpliwości. Jeżeli pojawiają się jakieś zgrzyty lub coś „nie zagra”, lepiej szukać dalej niż ryzykować nieudaną współpracę. Prawnicza fachowość to nie tylko wiedza, znajomość kodeksów i kruczków, ale też podejście do klienta.