Zakładanie konta firmowego
30 listopada 2019

Kategoria:
Finanse

Na co zwracać uwagę, zakładając konto firmowe?

Jednym z podstawowych narzędzi każdego przedsiębiorcy jest konto bankowe. Bez niego nie ma obecnie możliwości założenia jakiejkolwiek formy działalności gospodarczej. Zwłaszcza początkujący właściciele firm zastanawiają się, na co zwracać największą uwagę przy wyborze konta firmowego.  Jakimi kryteriami warto się kierować, a czego się wystrzegać? Te kwestie wyjaśnia nasz ekspert bankowy.

Po co przedsiębiorcy konto firmowe?

Już na samym początku prowadzenia działalności gospodarczej warto dokonać podziału na finanse osobiste i firmowe. Pozwoli to uniknąć chaosu w miesięcznych rozliczeniach i sprawozdaniach finansowych. Na konto firmowe powinny wpływać należności ze zrealizowanych i zaakceptowanych faktur. W ten sposób można również opłacać różnego typu zobowiązania skarbowe.

Konto firmowe daje też przedsiębiorcy możliwość racjonalnej oceny efektywności prowadzonej przez siebie działalności.

Na jakie parametry zwracać szczególną uwagę?

W kontekście wyboru najbardziej opłacalnego konta firmowego warto zadać sobie poniższe pytania.

  • Czy za prowadzenie konta się płaci?
  • Czy płaci się za wykonywane transakcje?
  • Czy dane konto oferuje również dodatkowe możliwości?
  • Czy masz dostęp do bankowości internetowej i mobilnej?

Po pierwsze, trzeba zorientować się w tzw. „ukrytych opłatach” i kosztach dodatkowych, związanych z prowadzeniem rachunku. Czasem obowiązuje nawet opłata za samo otwarcie rachunku (choć na szczęście obecnie nie jest to już powszechną praktyką). Najczęstszym „haczykiem” dla przedsiębiorców są miesięczne opłaty za prowadzenie konta, które mogą wynieść od kilku do nawet kilkudziesięciu złotych. Ta opłata może być anulowana przy spełnieniu określonych warunków. Wówczas bierze się pod uwagę miesięczne przepływy
i ilość transakcji za określoną sumę.

Do rachunku firmowego przypisana jest karta płatnicza, na przykład VISA Electron Business payWave lub MasterCard Business (wszystkie wymienione są dostępne np. w ofercie Poznańskiego Banku Spółdzielczego). Warto zorientować się, czy płaci się np. za samo użytkowanie lub otrzymanie danej karty.

Na co jeszcze należy zwracać uwagę w kontekście dodatkowych opłat? Na pewno na koszty transakcji, czyli na opłaty pobierane z tytułu przelewów. Przy liczbie transakcji na poziomie kilkuset miesięcznie każda złotówka wydana na potrzeby transferu pieniężnego tworzy
w ostatecznym rozrachunku sporą sumę.

W przypadku konta firmowego przedsiębiorca ma możliwość korzystania z różnych produktów dodatkowych. Może to być na przykład konto oszczędnościowe „w cenie” lub kredyt na start z atrakcyjnymi warunkami spłat.  

Jak dobrze wybrać?

Przed podjęciem decyzji o wyborze określonej oferty warto dokładnie zapoznać się z dostępną na rynku ofertą.  Takie poszukiwania mogą być czasochłonne, ale na pewno będą opłacalne.

Warto więc rozsądnie podejść do wyboru konta firmowego, a w razie wątpliwości można dopytać o szczegóły pracownika banku. Zawarte w tym poradniku informacje okażą się bardzo pomocne przy rozmowie z konsultantem.