12 maja 2017

Kategoria:
Finanse

Kto może skorzystać z ryczałtu ewidencjonowanego

Ryczałt ewidencjonowany to uproszczona forma opodatkowania działalności gospodarczej. Ci przedsiębiorcy, którzy korzystają z tego rodzaju formy rozliczania, płacą podatek od przychodu. Tym samym pomniejszają podatek o koszt jego uzyskania. Sprawdźcie kto może skorzystać z ryczałtu ewidencjonowanego.

Dla kogo

Z ryczałtu ewidencjonowanego mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą w formie spółki osobowej lub indywidualnej. Aby móc się z niego rozliczać, należy na początku istnienia firmy zgłosić oświadczenie pisemne do naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla miejsca zamieszkania. Zgłoszenie musi zostać dokonanie nie później, niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Można zgłosić chęć przejścia na ryczałt już na wniosku rejestracyjnym CEIDG-1.

-Kiedy przejście na ryczałt ewidencjonowany nastąpić ma w trakcie prowadzenia działalności, zgłoszenie do naczelnika urzędu skarbowego złożyć należy do 20 stycznia danego roku podatkowego. W przypadku spółki oświadczenie musi złożyć każdy ze wspólników – wyjaśnia nasz rozmówca, reprezentujący Kancelarię Rachunkowo-Podatkową K&K z Bielska Białej.

Ryczałt mogą opłacać przedsiębiorcy, którzy w poprzednim roku uzyskali dochody z prowadzonej samodzielnie działalności nieprzekraczające 150 tys. euro, lub spółki, której wspólnicy nie osiągnęli dochodów przekraczających 150.000 euro.

Stawki

Podatek w formie ryczałtu uiszczany jest od przychodów z działalności gospodarczej, a konkretnie z wpływów ze sprzedaży usług lub towarów, niepomniejszonych o koszty działalności. Jego wysokość zależy od rodzaju prowadzonej działalności.

Stawki wynoszą 20%, 17%, 8,5%, 5,5%, 3% oraz 2%. Istnieje możliwość opłacania ryczałtu albo według jednej z tych stawek, albo według kilku stawek (w przypadku różnorodnej działalności).