5 marca 2021

Kategoria:
Finanse

Kto jest zobowiązany do prowadzenia KPiR?

Ustawa o PIT określa obowiązek prowadzenia podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów. Do jej posiadania zobowiązane są osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, prowadzące działalność gospodarczą. Warunkiem jest jednak to, że ich dochody nie mogą przekraczać kwoty 1 200 000 euro. Jednak istnieje więcej osób, w obszarze zainteresowań, których powinny znaleźć się KPiR. Kto więc jeszcze powinien prowadzić księgę przychodów i rozchodów i co należy na jej temat wiedzieć? Z pewnością jest to wygodna i korzystna forma prowadzenia rozliczeń podatkowych dla wielu działających w naszym kraju firm.

Kogo jeszcze dotyczy obowiązek prowadzenia księgi?

Kolejną grupę podatników, którzy powinni prowadzić Księgę Przychodów i Rozchodów są ci, którzy zgodnie z ustawą 24 sierpnia 2006 roku o podatku tonażowym, są armatorami i prowadzą działalność opodatkowaną podatkiem tonażowym oraz inną działalność opodatkowaną podatkiem dochodowym. Ta grupa może zdecydować się na Księgę Przychodów i Rozchodów lub Księgi Rachunkowe jeśli podejmą taką decyzję. Koniecznie należy wyodrębniać przychody i wynikające z nich koszty z podziałem na poszczególne rodzaje działalności podlegające opodatkowaniu podatkiem tonażowym oraz podatkiem dochodowym. Najlepszym rozwiązaniem jeśli prowadzeniem takiej dokumentacji zajmie się profesjonalny partner oferujący usługi księgowe oraz kadrowe. W Siemianowicach Śląskich, może być to np. biuro rachunkowe Global Accounting, specjalizujące się w kompleksowej obsłudze księgowej firm.

Prowadzenie księgi – dla kogo?

Mimo wszystko to nie koniec grup, do których skierowane są księgi przychodów i rozchodów. Księgi przychodów i rozchodów obejmują również osoby prowadzące specjalne działy produkcji rolnej, jeśli zgłoszą zamiar prowadzenia ksiąg. Ponadto osoby, które wykonują działalność w oparciu o umowy agencyjne oraz umowy na warunkach zlecenia wedle odrębnych przepisów. Księga prowadzona jest również przez duchownych, którzy zrzekli się opłacania zryczałtowanego podatku dochodowego. Dobór odpowiedniej formy opodatkowania jest kluczowy w prowadzeniu działalności gospodarczej, dlatego warto poprosić o pomoc w jej dobraniu profesjonalistów z biura rachunkowego Zyskamy wówczas pewność, że rozliczamy się w odpowiedni i dokładny sposób.