20 stycznia 2017

Kategoria:
Finanse

Kryteria wyceny nieruchomości

Właściwie oszacowanie wartości nieruchomości – czy będzie to dom, mieszkanie, czy działka budowlana – ma bardzo duże znaczenie w momencie, gdy chcemy ją sprzedać. Trudno będzie znaleźć nam kupca, jeśli wycena nieruchomości będzie zawyżona, z kolei sprzedanie jej po zaniżonej cenie będzie oznaczać dla nas spore straty. Wyróżnić można kilka czynników, które należy brać pod uwagę przy wycenie nieruchomości.

Lokalizacja

Miejsce, w którym znajduje się nasza nieruchomość ma ogromne znaczenie dla jej wartości. Mieszkania położone w ścisłym centrum metropolii są droższe od mieszkań w tym samym standardzie i tej samej wielkości zlokalizowanych w mniejszych miejscowościach. O tym, czy lokalizacja jest atrakcyjna i zasługująca na wyższą wycenę decyduje kilka pomniejszych czynników, np. dojazd, dostęp do komunikacji miejskiej, poziom hałasu i zanieczyszczeń, najbliższą okolicę (np. tereny zielone, sklepy, szkoły). W przypadku wyceny mieszkania bardzo ważne jest również piętro, na którym się ono znajduje.

Metraż

Niezwykle ważnym kryterium jest ocena powierzchni nieruchomości – im więcej metrów mamy do sprzedania, tym większej zapłaty możemy za nią oczekiwać. W przypadku mieszkań i domów bierze się pod uwagę również ilość i rozkład pomieszczeń,

Jakość nieruchomości

Pojęcie stanu nieruchomości obejmuje wiele kwestii, między innymi:

  • Rodzaj nieruchomości – mieszkanie, dom jednorodzinny, bliźniak etc.
  • Technologię, które wykorzystano do postawienia i wyposażenia obiektu (nowoczesne instalacje, takie jak pompy ciepła, kolektory słoneczne czy systemy fasadowe do ocieplania domu mogą mieć bardzo duży wpływ na wycenę obiektu)
  • Datę jego powstania
  • Ogólny stan techniczny – nieruchomości, które wymagają przeprowadzenia remontów będą tańsze.

Status prawny nieruchomości

Nieruchomości obciążone hipoteką, prawem dożywocia, służebnością wieczystą i innymi roszczeniami osób trzecich są w oczach potencjalnych kupców znacznie mniej wartościowe. Wszelkie tego typu zobowiązania należy wziąć pod uwagę przy wycenie.

Na wartość nieruchomości ma również wpływ sytuacja na rynku, a więc przede wszystkim stosunek podaży do popytu. W sytuacji, gdy nieruchomości na sprzedaż jest więcej, niż potencjalnych nabywców, ich wartość rynkowa spada. Kolejnym ważnym czynnikiem jest aktualna polityka kredytowa – zdecydowana większość obywateli nie jest w stanie kupić nieruchomości za własne oszczędności, konieczne staje się więc wzięcie kredytu. Trudność w uzyskaniu pożyczki powoduje, że mniej osób się decyduje na to rozwiązanie, tym samym ograniczona zostaje ilość potencjalnych nabywców.

Wycenę nieruchomości można przeprowadzić we własnym zakresie, dobrym rozwiązaniem jest jednak skorzystanie z pomocy profesjonalnego rzeczoznawcy, takiego jak firma J. P. Praxis. W ten sposób zyskamy pewność, że wycena nieruchomości odpowiada sytuacji na rynku nieruchomości, unikniemy zawyżenia lub zaniżenia jej faktycznej wartości.