biuro rachunkowe
29 października 2020

Kategoria:
Finanse

Kryteria wyboru biura rachunkowego

Współpraca z biurem rachunkowym to sposób nie tylko na porządek w “papierach”, ale to przede wszystkim gwarancja efektywnego prowadzenia działalności gospodarczej w zgodzie z obowiązującymi przepisami. Ze względu na tak istotną rolę tego typu podmiotów, trzeba dobrze przemyśleć wybór biura rachunkowego. Z kim warto podjąć współpracę w tym zakresie i na jakie cechy potencjalnego partnera biznesowego należy zwrócić szczególną uwagę?

Bezpieczeństwo i doświadczenie

W biznesie liczy się pewność i zaufanie, które można mieć jedynie do sprawdzonych i odpowiedzialnych współpracowników. Nie inaczej jest w przypadku korzystania z usług rachunkowych. Ze względu na ogromną wagę dokumentów i rozliczeń dokonywanych w ramach obsługi księgowej, warto wybrać solidną firmę na swojego partnera biznesowego. Przy wyborze biura rachunkowego zwróćmy uwagę na jego doświadczenie. Lata praktyki poparte referencjami zaświadczą o obeznaniu i potwierdzą fachowość danej firmy. Z uwagi na zmieniające się z dużą częstotliwością przepisy podatkowe, pracownicy biura powinni stale aktualizować swoją wiedzę, na co dowodem będą przebyte szkolenia i zdobyte certyfikaty. Nie bez znaczenia są też kwestie formalne. Renomowane biuro rachunkowe powinno dysponować licencją Ministerstwa Finansów, która uprawnia do prowadzenia działalności w tym zakresie, a także ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej.

Kompleksowe usługi

Współpraca z biurem rachunkowym ma odciążyć przedsiębiorcę i ułatwić mu prowadzenie działalności. Dlatego też dobry partner powinien zapewniać kompleksową obsługę, zajmując się prowadzeniem pełnej księgowości, w tym np. ksiąg handlowych oraz przychodów i rozchodów, a także ryczałtu ewidencjonowanego. Do tego dochodzą rozliczenia podatkowe, m.in. deklaracje PIT i VAT. Ponadto renomowane biura rachunkowe reprezentują klientów przed urzędami i poszerzają swoje usługi księgowe o dodatkową obsługę kadr i płac.

Nowoczesna, elastyczna obsługa

Wybierając biuro rachunkowe do współpracy sprawdźmy nie tylko, co dokładnie robi, ale też w jaki sposób. Istotne znaczenie w zakresie usług księgowych ma sposób i forma przekazywania dokumentów oraz komunikacji z klientem. Niezwykle praktycznym rozwiązaniem, oferowanym np. przez Kancelarię Księgowo-Podatkową Abacus z Warszawy, są nowoczesne platformy online, które pozwalają na zdalny dostęp do rozliczeń i dokumentów księgowych. Prowadzenie elektronicznego archiwum znacznie usprawnia obsługę i umożliwia sprawny przepływ informacji. Dobre biura rachunkowe dysponują również specjalistycznym oprogramowaniem do wystawiania faktur. Takie zaplecze pozwala dopasować obsługę do indywidualnych potrzeb klienta i specyfiki jego działalności.