Wady i zalety kredytu hipotecznego i wynajmu mieszkania
18 września 2021

Kategoria:
Finanse

Kredyt hipoteczny czy wynajem mieszkania – co się bardziej opłaca?

Wiele młodych osób zastanawia się jakie rozwiązanie w kwestii mieszkania będzie dla nich najlepsze — kredyt hipoteczny czy wynajem? Wybór zarówno pierwszej, jak i drugiej opcji wiąże się z comiesięcznymi opłatami, a ich wysokość uzależniona jest od kilku czynników. O ile spłata kredytu hipotecznego, ma swój koniec, o tyle płacąc za wynajem, nie da się precyzyjnie wyznaczyć granicy. Która opcja będzie zatem lepsza? Sprawdź.

Wady i zalety wynajmowania mieszkania

Każdy prędzej czy później myśli o zakupie własnego mieszkania, czy domu. Koszty związane z taką inwestycją nie są małe i nie każdego stać na nią od razu. Dlatego wiele osób decyduje się na wynajem mieszkania, aby nie wiązać się umową na kredyt hipoteczny. Ofert na rynku nie brakuje. Można wynająć małą kawalerkę dla jednej lub dwóch osób, a także przestronne mieszkanie dla kilkuosobowej rodziny. Podobnie jak mieszkania zróżnicowane są także ceny. Wystarczy poświęcić nieco czasu, aby znaleźć najlepszą ofertę.

Najwięcej trzeba zapłacić za wynajem mieszkania w centrum miasta. Oferty na każdą kieszeń dotyczą raczej nieruchomości na obrzeżu aglomeracji. Z jednej strony mieszkania te mają atrakcyjne, a z drugiej osobie bez prawa jazdy i samochodu trudno będzie dojeżdżać codziennie komunikacją publiczną. Jest to nie tylko uciążliwe, ale także nieopłacalne.

Oczywiście wynajem ma też swoje zalety. Są to:

  • koszt wynajmu dostosowany do potrzeb wynajmującego,
  • wszelkie koszty związane z naprawami i awariami ponosi właściciel (oczywiście, jeśli nie są winą wynajmującego),
  • możliwość częstej zmiany adresu.

Na wynajem mieszkania najczęściej decydują się studenci, osoby samotne i nieposiadające rodziny.

Wady i zalety kredytu hipotecznego

Obecnie raty spłaty kredytu hipotecznego są dostosowane do potrzeb klientów banku. Jak twierdzą pracownicy firmy Wolańczyk Finanse, jest to dobra opcja dla osób, które chcą zamieszkać na swoim, ale nie mają wystarczająco dużo gotówki na zakup mieszkania. Jedną z największych zalet kredytu hipotecznego, która czyni go bardziej atrakcyjnym rozwiązaniem niż wynajem mieszkania, jest to, że jego spłata dobiegnie kiedyś końca. Jeśli chodzi o wynajem, nie zawsze można być pewnym, że właściciel nie zdecyduje się wcześniej wypowiedzieć umowę. W takim przypadku konieczne jest znalezienie nowego lokum.

Zarówno kredyt hipoteczny, jak i wynajem mają swoje plusy i minusy. Wybór danej opcji zależy od tego, jakim budżetem się dysponuje. Jeśli jest się pewnym, że w przyszłości nie będzie problemu ze spłatą kredytu, opcja ta będzie zdecydowanie lepsza.