22 sierpnia 2021

Kategoria:
Finanse

Kredyt hipoteczny czy gotówkowy – co wybrać w przypadku remontu nieruchomości?

Nie ulega wątpliwości, że remont domu lub mieszkania pochłania z reguły znaczną część rodzinnego budżetu. Dlatego też niektórzy decydują się na skorzystanie z pożyczki na ten cel. Dostępne opcje to na przykład kredyt hipoteczny i gotówkowy. Który z nich lepiej wybrać w przypadku remontu nieruchomości? Przeczytaj tekst, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

Czym jest kredyt hipoteczny?

Przed podjęciem decyzji o wyborze kredytu hipotecznego lub gotówkowego warto poznać warunki oferowane przez obie opcje. Pierwsza z nich sprawdzi się doskonale w przypadku zapotrzebowania na kwotę wyższą od 200 tysięcy złotych. Wiąże się z nią również dłuższy okres spłaty oraz niższe oprocentowanie, dzięki czemu łatwiej rozłożyć koszty w czasie. Problem może stanowić z kolei wymagany wkład własny, który sięga nawet 20 procent. Do wniosku o kredyt hipoteczny konieczne jest dołączenie odpowiednich dokumentów dotyczących zarówno klientów, jak i remontowanej nieruchomości. Trzeba również udzielić informacji o dochodach. W celu przedstawienia kompletu dokumentów należy zapoznać się z wytycznymi dostępnymi na stronie konkretnego banku.

Charakterystyka kredytu gotówkowego

Podstawową różnicą między kredytem hipotecznym a gotówkowym jest to, że druga opcja dotyczy niższych kwot, z reguły do 200 tysięcy złotych. Poza tym wymaga ona mniejszej ilości formalności, co nie znaczy jednak, że Twoja zdolność kredytowa nie zostanie sprawdzona. Jest to zatem sposób na uzyskanie potrzebnych środków w krótszym czasie, w dodatku nie jest wymagany wkład własny. Wadą kredytu gotówkowego jest jednak to, że jest on droższy od jego hipotecznego odpowiednika. Poza tym trzeba go spłacić w krótszym czasie, z reguły do 10 lat.

Który kredyt lepiej wybrać?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, który kredyt jest korzystniejszą opcją. Wszystko zależy od konkretnej sytuacji, na którą składają się takie czynniki, jak potrzebna kwota, dysponowanie wkładem własnym i przeznaczenie. Warto wiedzieć również o tym, że kredyt gotówkowy można brać na dowolny cel, podczas gdy hipoteczny dotyczy jedynie zakupu lub remontu nieruchomości. Jeśli nie jesteś pewien, którą opcję wybrać, najlepszym pomysłem będzie skorzystanie z doradztwa profesjonalistów, na przykład tych, których można znaleźć na stronie Finanse.pl. Specjaliści przedstawią Ci dostępne oferty oraz pomogą wybrać najkorzystniejszą z nich. Warto zdać się na ich wiedzę i doświadczenie, aby mieć większą gwarancję podjęcia dobrej dla siebie decyzji. Zaciągnięcie kredytu pozwoli Ci w krótszym czasie cieszyć się wyremontowanym mieszkaniem.