para w banku
21 marca 2021

Kategoria:
Finanse

Korzyści z posiadania wspólnego konta bankowego

Kwestie finansowe to jeden z kluczowych elementów każdego związku. Obecnie pary mają więc do wyboru kilka rozwiązań. Każdy z nich może posiadać indywidualne konto w banku lub założyć wspólnie jeden rachunek, dający takie same uprawnienia do dostępnych na nim środków finansowych. Czy wspólne konto to jednak dobry pomysł? Postanowiliśmy to sprawdzić, zbierając najważniejsze jego zalety w jednym miejscu.

Kto może otworzyć wspólne konto? 

Wspólne konto ułatwia wiele spraw związanych z kwestiami finansowymi, zwłaszcza w przypadku par. Dlatego warto wiedzieć, że otworzyć może je nie tylko małżeństwo, ale także osoby będące w związkach niesformalizowanych.

Jedynym ograniczeniem w tym przypadku jest wyłącznie zgodność obydwu osób, na które ma zostać otwarty rachunek bankowy. To wystarczy, aby każdy ze współposiadaczy konta mógł dysponować bez żadnych ograniczeń zgromadzonymi na rachunku pieniędzmi.

Zalety wspólnego konta bankowego? 

Brak podziału finansów w związku to jednak niejedyne zalety, jakimi cechuje się między innymi konto ROR standard Poznań oferowany przez Poznański Bank Spółdzielczy z możliwością dostępu do niego przez kilka osób jednocześnie. Oprócz tego wyróżnić można także co najmniej jeszcze trzy kluczowe korzyści z jego posiadania.

Łatwiejsze płacenie rachunków

Wspólne życie pod jednym dachem to także wspólne wydatki, również te związane z utrzymaniem gospodarstwa domowego. Posiadanie wspólnego konta znacznie ułatwia ich regulowanie i pozwala uniknąć męczących rozmów o tym, kto, za co i kiedy wykonana przelew.

Dzięki wspólnemu kontu każda z osób może dokonać opłat rachunków za mieszkanie, prąd czy wywóz śmieci, bez oczekiwania na przelew od partnera.

Większa kontrola wydatków 

Płacenie za zakupy w sklepie, opłaty związane z życiem pod wspólnym dachem oraz rozrywkę i inne przyjemności z jednego konta ułatwia także kontrolowanie domowego budżetu i zapobiega sytuacji, w których zaczyna brakować pieniędzy jeszcze na długo przed kolejną wypłatą. Oboje z partnerów mają bowiem stały wgląd w saldo rachunku i doskonale wiedzą, jakie kwoty mogą wydać na przyjemności w danym miesiącu, aby nie przekroczyć określonego budżetu.

Niższe koszty prowadzenia rachunku 

Ostatnią zaletą wspólnego konta bankowego są niższe opłaty. Zakładając bowiem wspólny rachunek bankowy, bez względu na to ile osób ma do niego dostęp za jego prowadzenie płaci się wyłącznie jedną opłatę.

Czy istnieje rozwiązanie pośrednie? 

Pomimo zalet, jakimi cechuje się posiadanie wspólnego konta, wiele osób nie chce się na nie zdecydować z obawy o utratę swojej niezależności finansowej. Wobec tego specjalnie z myślą o nich o to, czy istnieje inne rozwiązanie, zapytaliśmy eksperta z Banku w Komornikach.

Osoby, które chcą wciąż zachować swoje prywatne konta i jednocześnie uniknąć konieczności rozmów o finansach z partnerem mogą postawić na model hybrydowy. Polega on na tym, że para posiada trzy konta, po jednym przypisanym wyłącznie do nich i jednym wspólnym, na które co miesiąc przelewają ustaloną kwotę, jaką przeznaczają na przykład na opłaty czy zakup żywności. W takim układzie najkorzystniejszym rozwiązaniem jest otworzenie wszystkich rachunków bankowych w jednym banku, pozwoli to bowiem uniknąć opłat za przelewy, które najczęściej między kontami tych samych właścicieli są całkowicie bezpłatne. 

Podsumowując, wspólne konto znacznie ułatwia prowadzenie budżetu domowego, dlatego też warto rozważyć jego otworzenie, zamieszkując pod jednym dachem.