księgowa
29 lutego 2016

Kategoria:
Finanse

Komu potrzebna jest księgowa?

Odpowiedź jest prosta: każdemu przedsiębiorcy. Dlaczego? Ponieważ rzetelne prowadzenie ksiąg finansowych firmy jest obowiązkiem każdego przedsiębiorcy, a przepisy dotyczące dokumentacji transakcji finansowych firmy są bardzo skomplikowane i ulegają ciągłym zmianom. Jednak zabezpieczenie przedsiębiorstwa przed konsekwencjami wynikającymi z błędów nie jest jedynym powodem, dla którego warto sięgać po pomoc księgowej.

Co nam daje współpraca z księgową?

Szeroko pojęta księgowość i rachunkowość zajmuje się przede wszystkim bieżącym prowadzeniem ksiąg handlowych oraz rozliczeniami kadrowo-płacowymi i podatkowymi – wyjaśnia specjalistka Kancelarii Księgowo-Podatkowej Abacus. Fachowe podejście do wszystkich zagadnień rachunkowych firmy zapewnia przedsiębiorcy bezpieczeństwo, a także umożliwia wzrost dochodów z działalności. Wysoko wykwalifikowana księgowa jest w stanie znaleźć najlepsze metody na optymalizację podatkową, zgodną z przepisami i wyraźnie zwiększającą zyski firmy.

Dla kogo zewnętrzna księgowa?

Osoba zajmująca się księgowością danej firmy musi bardzo dokładnie poznać wszystkie dokumenty finansowe. Dlatego wielu przedsiębiorców ma obawy przed powierzaniem takiej odpowiedzialności osobom z zewnątrz. Z drugiej strony, tworzenie działu księgowego w małych i średnich firmach jest nierentowne – przy działalności na niewielką skalę nie opłaca się utrzymywać pełnoetatowego pracownika, który w dodatku wymaga bieżących szkoleń. Tymczasem rada specjalisty jest nieodzowna! Co robić?

Uprawnienia i certyfikaty księgowej

Aby mieć pewność, że współpracujemy z profesjonalnym księgowym, warto zapytać o posiadane uprawnienia i certyfikaty. Dokumentem, który gwarantuje najwyższą jakość i bezpieczeństwo usług księgowych jest licencja Ministerstwa Finansów. To, czy dane biuro rachunkowe posiada taką licencję można łatwo sprawdzić na stronie Ministerstwa. Kolejnym gwarantem rzetelnie prowadzonej rachunkowości jest ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, którym również powinna legitymować się dobra księgowa – mówi ekspert z warszawskiej Kancelarii Abacus.

A zatem, jak już wspominaliśmy, współpraca z księgową jest dobrym pomysłem przede wszystkim dla małych i średnich przedsiębiorstw. Pomoc profesjonalisty jest szczególnie cenna, jeżeli firma świadczy usługi lub sprzedaje swoje towary wielu różnym klientom i zatrudnia pracowników – również w oparciu o umowy cywilnoprawne. Księgowa jest niezwykle pomocna także wtedy, gdy szukamy oszczędności w firmie i korzystamy z pomocy finansowej, która wymaga późniejszego rozliczania z urzędami (np. dotacje UE).