26 marca 2019

Kategoria:
Finanse

Kiedy warto zdecydować się na emigrację zarobkową?

Otwarta Europa to nie tylko możliwość poznawania innych kultur, przenikania się zwyczajów różnych narodów i łatwiejsza wymiana handlowa. Dla wielu ludzi możliwość swobodnego przemieszczania się po całym kontynencie jest szansą na znalezienie lepszego miejsca do życia albo przynajmniej na poprawę swojej sytuacji finansowej. Choć decyzja o emigracji zarobkowej bywa trudna, w wielu sytuacjach warto ją podjąć.

Wyjazd z kraju rodzinnego w poszukiwaniu lepszych perspektyw zarobkowych budzi naturalne obawy. Czy uda mi się znaleźć dobrą pracę i czy się w niej sprawdzę? Czy warto w ogóle próbować, skoro nie  znam obcego języka? Czy za granicą nie spotka mnie nic złego? Czy nikt mnie nie oszuka?

Wszystkie te obawy są jak najbardziej uzasadnione. Przecież nie sposób przewidzieć, jak odnajdziemy się w obcej rzeczywistości. Osoby, które emigrują w pojedynkę, pewnie będą tęskniły za rodziną i przyjaciółmi. Jednak jeżeli kusi cię możliwość wyjazdu, nie rezygnuj. Zamiast tego dobrze  przygotuj się do tej przygody.

Wyjazd za granicę „w ciemno” jest niewątpliwie ryzykowny. W najlepszej sytuacji są niewątpliwie to osoby, na które na miejscu praca już czeka. Dobrym sposobem na wyjazd zarobkowy jest skorzystanie z biura pośrednictwa zatrudnienia. Agencja pracy Beetsma prowadzi takie placówki we wszystkich większych miastach Polski.

Kiedy w kraju trudno o dobrą pracę

Nad wyjazdem zarobkowym warto zastanowić się w sytuacji, gdy w kraju trudno o znalezienie zatrudnienia lub rynek pracy nie jest atrakcyjny. Możliwość emigracji bardzo często rozważają osoby, które dopiero wkraczają na rynek pracy i nie mają jeszcze praktycznie żadnego doświadczenia.

Coraz więcej młodych ludzi w ogóle nie bierze pod uwagę szukania pracy w kraju rodzinnym ze względu na niskie zarobki i mało atrakcyjne warunki zatrudnienia. Do wyjazdu skłania prosta matematyka. Emigracja oznacza pewny dochód w kwotach o wiele większych niż oferują miejscowe pracy.

Chociaż agencje pracy szukają zwykle pracowników tymczasowych, wiele osób zostaje już na stałe w kraju, do którego wyjechało w ten sposób. Zakłady pracy w Holandii i Niemczech często zatrzymują pracowników z zagranicy. W takim wypadku umowy podpisywane są już bezpośrednio z pracodawcą, a pracownik może spokojnie zacząć planować przyszłość w nowym kraju.

Kiedy chcesz załatać dziurę w domowym budżecie

Oczywiście nie każdy chce wyjeżdżać na dłużej. Wyjazd do pracy za granicę to też świetne rozwiązanie bieżących problemów finansowych. Jeśli chwilowo nie masz zajęcia, albo dostępne możliwości pracy nie pozwalają zaspokoić twoich potrzeb, praca np. w Holandii pozwoli ci szybko zdobyć pieniądze np. na pilny remont w domu czy spłatę długów.

Sezonowa praca za granicą to z kolei atrakcyjna propozycja dla studentów. Spędzając wakacje w ten aktywny sposób młodzi ludzie mogą nie tylko zarobić na wydatki, jakie czekają ich w roku akademickim, ale też zdobyć cenne doświadczenie życiowe.