6 sierpnia 2019

Kategoria:
Finanse

Kiedy warto zaopatrzyć się w dolary?

Wymiana walut to powszechna czynność, z której można korzystać w kantorach stacjonarnych, jak i internetowych. Wśród najczęściej kupowanych walut (oprócz euro i funtów) wyróżnia się dolary. Ta amerykańska waluta jest popularna w każdym zakątku świata, co zresztą potwierdzają statystyki, które mówią, że tylko co trzeci dolar znajduje się na terenie Stanów Zjednoczonych. Kiedy warto się w nie zaopatrzyć?

Kup dolary i ciesz się wymianą w dowolnym miejscu i czasie

Na początku warto podkreślić, że dolar to amerykańska waluta, którą posługuje się wiele osób na świecie. Warto jednak wiedzieć, że chociaż jest tak powszechny, to nie jest zaliczany do najsilniejszych walut tak jak np. frank szwajcarski. Patrząc na kursy walut, można zauważyć, że w ciągu ostatnich lat, dolar wiele razy tracił na wartości. To jednak nie zmienia faktu, że wiele osób chętnie go kupuje, posiada w dolarach oszczędności, a także właśnie w tej walucie przeprowadza transakcje. Może być to spowodowane faktem, że dolary cieszą się dużą popularnością i z łatwością można je wymienić w każdej części świata. Tym samym, wymieniając walutę na dolary, wiąże się to z brakiem ryzyka i tym samym bezpieczeństwem, że zawsze znajdzie się chętny do jego kupna. Warto także podkreślić, że sprzedaż i kupno dolarów wiąże się również z mniejszą niż w przypadku innych walut marżą. Tym samym często opłaca się wymienić walutę najpierw na dolary, a dopiero później na konkretną walutę np. jeny japońskie, gdyż spread jest bardziej korzystny.

Kiedy warto zdecydować się na zakup dolarów?

Ze względu na pozycję dolara na świecie można zdecydować się na jego wymianę praktycznie w dowolnym momencie, gdy waluta ma tendencję rosnącą. Jedynym niekorzystnym czasem wymiany jest okres, w którym dolar amerykański odnotowuje spadek – podkreśla specjalista z kantoru Cent z Opola.

Gdy dolar nie traci, warto zastanowić się, czy kupno ich za oszczędności nie będzie dobrym rozwiązaniem. Wtedy bardzo szybko może okazać się, że tego typu inwestycja zyska. Jest to o tyle obarczone niewielkim ryzykiem, gdyż nawet jeśli dolar będzie tracił, to po chwili tendencja się odmieni i sytuacja będzie ponownie korzystna. Ponadto, warto wymienić złotówki na dolary także zawsze wtedy, gdy wyjeżdża się na wakacje poza Europę. Przydadzą się szczególnie w Egipcie, Maroku, Tajlandii, Indiach, Tunezji, Uzbekistanie itp. Będzie to zdecydowanie lepszy wybór niż np. euro czy funty. Warto pamiętać, aby wymiana walut była przemyślana, co oznacza, by pamiętać, że np. w niektórych państwach nie chcą przyjmować banknotów wyprodukowanych później niż w 2013 roku. Dodatkowo, odwiedzając kantor lub korzystając z kantoru internetowego, warto kupić dolary w banknotach 100$, co także wpływa na większą chęć jego późniejszej wymiany.