biuro rachunkowe
26 października 2018

Kategoria:
Finanse

Kiedy warto skorzystać z pomocy biura rachunkowego?

Z usług biur rachunkowych korzystają przede wszystkim właściciele większych i mniejszych firm, zatrudniający pracowników, ale także właściciele firm jednoosobowych i klienci indywidualni. Przedsiębiorcy szczególnie cenią sobie usługi biur rachunkowych, ponieważ mogą przeznaczyć swój czas na realizację zadań, które pozwalają osiągać zyski i rozwijać firmę. Dzięki pomocy biura rachunkowego nie trzeba też śledzić wciąż zmieniających się przepisów.

Co oferuje nam biuro rachunkowe?

By opowiedzieć o tym, kiedy warto skorzystać z pomocy biura rachunkowego, sprawdzimy najpierw, co możemy znaleźć zwykle w jego ofercie. Jak dowiadujemy się od właścicielek Biura Rachunkowego Selent&Słupina z Wrocławia, które opowiadają nam o własnej działalności, pierwsza pozycja to  prowadzenie podatkowej książki przychodów i rozchodów oraz ewidencji uproszczonych. Mamy tu bieżącą ewidencję dokumentów, przygotowanie miesięcznych rozliczeń oraz deklaracji podatkowych, rozliczenia z ZUS właścicieli firmy, prowadzenie ewidencji środków trwałych i wyposażenia, reprezentowanie podatnika przed organami kontroli skarbowej, czy sporządzanie wniosków kredytowych. Biuro rachunkowe ma w swojej ofercie także pełną księgowość, a więc prowadzenie ksiąg handlowych. Możemy skorzystać na przykład z opracowania planu kont oraz polityki rachunkowości, czy sporządzania sprawozdań dla GUS, NBP, a także rocznych sprawozdań finansowych i okresowych raportów dla zarządu.

Pomoc biura rachunkowego

We wstępie wspomnieliśmy, że pomoc biura rachunkowego pozwala przedsiębiorcom zaoszczędzić czas i nie zaprzątać sobie głowy zmieniającymi się ciągle przepisami. Biuro rachunkowe bierze pełną odpowiedzialność za składane deklaracje i naliczane sumy, co jest dla przedsiębiorcy dużym komfortem. Większość firm, które zatrudniają pracowników, korzysta z biur rachunkowych, wybierając pakiety pełnej księgowości, a dodatkowo powierza biurom prowadzenie dokumentacji kadrowo-płacowej. Niektóre biura rachunkowe oferują także nadzór księgowości – to oferta dla przedsiębiorstw, które korzystają z wewnętrznej księgowości. Pomoc biura rachunkowego to również nieocenione wsparcie dla firm jednoosobowych. Błędy w rachunkowości mogą narazić nas na naprawdę spore straty, a należy pamiętać, że w przypadku prowadzenia działalności jednoosobowej odpowiadamy całym swoim majątkiem, nie tylko firmowym, ale i prywatnym, gdy w firmie powstanie dług. Korzystanie z pomocy biura rachunkowego pozwala nam błędów unikać. Na koniec warto dodać, że po pomoc biura rachunkowego możemy sięgnąć już na samym początku planowanego wejścia na rynek, przy rejestracji działalności gospodarczej.