4 czerwca 2019

Kategoria:
Finanse

Kiedy skorzystać z usług biura rachunkowego?
5 (100%) / 2 głosów

Kiedy skorzystać z usług biura rachunkowego?

Obecnie na rynku istnieje wiele biur rachunkowych, które kierują swoją ofertę do różnego rodzaju przedsiębiorców. Wielu z nich wciąż jednak decyduje się na samodzielne prowadzenie księgowości. Oczywiście jest to możliwe, ale czy na pewno stanowi korzystne rozwiązanie? Przeczytaj i sprawdź, dlaczego i kiedy warto zdecydować się na usługi biura rachunkowego.   

Biuro rachunkowe – nie taki diabeł straszny, jak go malują

Wielu polskich przedsiębiorców zajmuje się sprawami księgowymi swojej firmy na własną rękę. Samodzielne prowadzenie księgowości traktują bowiem jako ograniczanie wydatków. Niekiedy jednak takie rozwiązanie skutkuje wręcz odwrotnym efektem. Kiedy zostanie popełniony błąd lub wkradną się zaległości czy zaniedbania, wówczas koszty, związane z księgowością mogą znacznie przewyższyć cenę usług biura rachunkowego.

Obecnie oferty, kierowane do przedsiębiorców, którzy są właścicielami zarówno małych, jak i dużych firm, bywają bardzo korzystne. Czasy, w których usługi księgowości zewnętrznej stanowiły dla firmowego budżetu znaczący wydatek, już dawno minęły. Teraz możemy wybierać spośród wielu atrakcyjnych ofert na rynku. Niejednokrotnie koszty, związane z samodzielnym prowadzeniem księgowości czy też zatrudnieniem księgowej w siedzibie firmy, są wyższe od kosztów usług zewnętrznego biura rachunkowego.

Ponadto profesjonalne biura zatrudniają księgowych, którzy posiadają zarówno odpowiednie wykształcenie, jak i doświadczenie we współpracy z instytucjami takim jak Urząd Skarbowy czy Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Korzystając z ich pomocy możemy więc mieć pewność, że nasza księgowość będzie prowadzona według obowiązujących w prawie przepisów, a ważne terminy będą dotrzymane.

Kiedy zatem warto zwrócić się po pomoc do fachowców z biura rachunkowego?

Z usług profesjonalnego biura księgowego zdecydowanie warto korzystać od początku działalności naszej firmy. Fachowcy mogą bowiem doradzić nam już na wstępie, jaki model opodatkowania wybrać oraz w jaki sposób przeprowadzać ewidencję naszych przychodów.

Jeśli jednak nie zdecydowaliśmy się na taki krok, wówczas z pewnością warto skorzystać z usług zewnętrznych księgowych w czasie składania deklaracji podatkowej (szczególnie jeśli jesteśmy również płatnikami VAT). Wypełnienie deklaracji przysparza trudności wielu przedsiębiorcom. Zlecając więc ten obowiązek biuru rachunkowemu, możemy się od nich uwolnić. Ponadto współpraca z takim biurem zdejmuje z naszych barków również odpowiedzialność za poprawność rozliczenia i składanej deklaracji. Wówczas przejmują ją bowiem księgowi z biura. A zatem w sytuacjach ewentualnych wyjaśnień, urzędnicy będą kontaktować się z nimi, a nie bezpośrednio z nami. Jednym słowem – kłopot z głowy.

Usługi profesjonalnego biura księgowego stanowią także dobre rozwiązanie, kiedy planujemy rozwój naszej działalności lub po prostu wtedy, gdy w natłoku obowiązków, coraz trudniej jest nam znaleźć czas na samodzielne zajmowanie się sprawami księgowymi naszej firmy.

Jak wyjaśnia ekspert, nasz rozmówca z Biura Rachunkowego AKRO w Warszawie:

Samodzielne prowadzenie księgowości wymaga czasu, szczególnie jeśli współpracujemy z wieloma kontrahentami i wystawiamy dużą liczbę faktur. Wówczas musimy rozliczać wiele dokumentów kosztowych. To zaś oznacza, że czasu, który moglibyśmy poświęcić na działania, związane z rozwojem firmy lub na odpoczynek i życie prywatne, mamy zdecydowanie mniej bądź – co niestety bardzo często ma miejsce w przypadku przedsiębiorców – nie mamy go wcale. Współpraca z biurem księgowym pozwala zaś na dużo większe skupienie się na sprawach firmy, nie związanych z księgowością oraz na sobie samych.

Usługi fachowców z biur rachunkowych stanowią dobre rozwiązanie również w sytuacjach, w których potrzebujemy przeprowadzić proces optymalizacji podatkowej oraz mamy wątpliwości co do konkretnych przepisów, zawartych w prawie podatkowym.

Doświadczeni księgowi doskonale znają procedury, które – należy lub warto – przeprowadzić w celu optymalizacji podatkowej. W związku z tym, zawsze zasugerują nam takie rozwiązania, które będą dla nas skuteczne i korzystne. W efekcie możemy zarabiać więcej i jednocześnie płacić niższe podatki. A to wszystko zgodnie z literą prawa.

Kiedy zaś mamy wątpliwości co do jakiegoś przepisu lub wymogu prawnego, najlepiej jest od razu zwrócić się po pomoc i nie tracić naszego cennego czasu na próby, mające na celu rozszyfrowanie paragrafów podatkowych. Wprawni księgowi z profesjonalnego biura znają wszystkie kruczki prawne i doskonale wiedzą, jak sobie z nimi radzić.