10 września 2020

Kategoria:
Finanse

Kantory w Warszawie. Gdzie wymieniać walutę?

Warszawa jako stolica Polski jest miejscem, w którym pojawia się wiele miejsc wymiany walut. Najpopularniejszym z nich są kantory, które oferują zarówno kupno waluty, jak i jej sprzedaż. Można w nich wymienić niemal każdą walutę. Najpopularniejszymi są jednak euro, funty, dolary oraz franki. W Warszawie można znaleźć ponad 100 kantorów, które umieszczone są w różnych częściach miasta. Podpowiadamy, który kantor wybrać i jak najkorzystniej wymienić walutę.

Porównywanie ze średnim kursem wymiany walut

Wybierając kantor, należy przede wszystkim porównać oferowane tam kursy ze średnim kursem wymiany walut w danym momencie. To pozwoli przekonać się, czy stawki oferowane w danym miejscu nie są zawyżone. To z kolei pokaże, czy punkt wymiany walut jest uczciwy, czy nie. Nie jest to jednak jedyna możliwość wymiany walut w korzystnej cenie.

Możliwością, o której wiele osób nie wie i z której mało kto korzysta, jest zapytanie o lepsze kursy. Aby postawione pracownikowi kantoru pytanie miało rację bytu, muszą być jednak spełnione pewne warunki. Pierwszym z nich jest konieczność powołania się na kurs walut ze strony internetowej. Drugim jest z kolei wymiana większej sumy pieniędzy. To sprawia, że transakcja jest opłacalna dla obu stron. Cena za hurtową wymianę pieniędzy często jest jednak z góry ustalona przez kantor i zdarza się, że nie podlega żadnym negocjacjom.

Gdzie nie warto wymieniać waluty?

Istnieją pewne miejsca w Warszawie, a także w innych miastach Polski, w których kurs wymiany walut zwykle nie jest opłacalny. Nie jest to jednak centrum miasta, jak mogłoby się wydawać, lecz kantory położone tuż obok atrakcji turystycznych, a także punkty wymiany walut na lotniskach i dworcach.

Miejsca te cechuje bardzo duża marża, co wiąże się z tym, że wymiana pieniędzy nie jest opłacalna. Są to lokalizacje, z których należy korzystać jedynie w awaryjnych sytuacjach, a jeśli tylko istnieje taka możliwość, oddalić się nieco od tych punktów i poszukać kantoru oferującego lepszą ofertę. Ustalona tam cena często wynika z tego, że osoby przybywające zza granicy szybką chcą wymienić pieniądze i nie mają czasu, aby szukać kantoru na przykład w centrum miasta.

Jak podkreśla ekspert reprezentujący kantor ALEX:

Chcąc wymienić walutę na inną, należy kierować się do kantorów oraz punktów wymiany. Przeprowadzenie tej transakcji w banku wiąże się z niekorzystnymi kursami wymiany, a także dużą marżą.

Na co zwracać uwagę wybierając kantor?

Wybór konkretnego kantoru powinien być przede wszystkim podyktowany obowiązującym przelicznikiem wymiany walut. Trzeba także określić, czy punkt zapewnia bezpieczeństwo i dyskrecję podczas transakcji wymiany. Z tego względu należy wybierać dobrze oznaczone kantory w przyjaznych częściach miasta. Niektóre z nich posiadają specjalne pomieszczenia, w których można wymienić gotówkę. Jest to szczególnie przydatny aspekt dla osób wymieniających duże sumy pieniędzy, który może zadecydować o wyborze konkretnego kantoru.