finanse
9 stycznia 2022

Kategoria:
Finanse

Jakie zmiany w podatkach wprowadziła tzw. Tarcza Antykryzysowa?

Czym jest Tarcza Antykryzysowa? Rząd wprowadził pewne rozwiązania i zmiany, które mają pełnić pewnego rodzaju ochronę przed kryzysem wywołanym epidemią COVID-19. Najważniejszym założeniem Tarczy Antykryzysowej jest przeciwdziałanie negatywnym skutkom ekonomicznym pandemii. Na czym dokładnie polegają jej założenia? Do kogo jest kierowana? Warto sprawdzić, jakie zmiany w podatkach wprowadziła Tarcza Antykryzysowa.

Główne założenia tzw. Tarczy Antykryzysowej

Tzw. Tarcza Antykryzysowa powstała na skutek problemów ekonomicznych związanych z epidemią COVID-19. Jej założenia mają przede wszystkim pomóc przedsiębiorcom w przeciwdziałaniu kryzysowi wywołanemu przez pandemię. Każdy powinien sprawdzić, jakie zmiany w podatkach wprowadziła Tarcza Antykryzysowa. W tym celu warto udać się do doświadczonego specjalisty, np. doradcy podatkowego w Warszawie, który wskaże na korzystne dla klienta zapisy. Być może, będą one sposobem na poprawę sytuacji finansowej.

Tarcza Antykryzysowa wprowadziła m.in. możliwość wstecznego rozliczenia strat podatkowych w PIT i CIT. Rozwiązanie umożliwiło odliczenie straty poniesionej w 2020 r. od dochodu uzyskanego w 2019 r.. To jednak dotyczyło podatników, którzy w 2020 r. uzyskali o 50% niższe przychody niż w 2019 r.. Kolejnym założeniem Tarczy Antykryzysowej jest zawieszenie działania ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej. Niektóre z zapisów Tarczy Antykryzysowej są skierowane do przedsiębiorców; inne dotyczą pracowników.

Tarcza Antykryzysowa a zmiany w podatkach

Tarcza Antykryzysowa umożliwiła gminom zwolnienie z podatku gruntów, budynków i budowli wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej. Kolejnym założeniem Tarczy Antykryzysowej jest możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania darowizn na schroniska dla osób bezdomnych, rodzinne domy pomocy czy domy pomocy społecznej. Tarcza Antykryzysowa wprowadziła wiele zmian w podatkach, które warto poznać. W tym celu warto udać się do doświadczonych specjalistów, np. pracowników kancelarii podatkowej z Warszawy prowadzonej przez Andrzeja Dębka.

Profesjonalni doradcy podatkowi odpowiedzą na wszystkie pytania klienta, tłumacząc niezrozumiałe kwestie. W ten sposób można uniknąć licznych problemów i poprawić swoją sytuację finansową. W razie wątpliwości dobrym rozwiązaniem jest nawiązanie kontaktu z ekspertami. Specjaliści poinformują klienta o założeniach Tarczy Antykryzysowej odpowiadających na jego potrzeby. Warto również zauważyć, że część zapisów dotyczy wyłącznie branż, które ucierpiały najbardziej na skutek pandemii.