17 lutego 2021

Kategoria:
Finanse

Jakie wymogi należy spełnić, by uzyskać pożyczkę pozabankową?

Dodatkową gotówkę na domowe lub firmowe wydatki można uzyskać nie tylko w banku, ale również w firmach finansowych. Oferują szybkie pożyczki lub kredyty na korzystnych warunkach dostępne dla każdego. Jednak czy na pewno pożyczki pozabankowe są możliwe dla wszystkich? Zanim zgłosimy się do firmy pozabankowej o pożyczkę, warto poznać, jakie warunki muszą zostać spełnione, aby tę pożyczkę otrzymać.

Kiedy warto zdecydować się na pożyczkę pozabankową?

Panuje powszechne przekonanie, że pożyczka pozabankowa jest łatwiejsza w uzyskaniu. Jest to w większości przypadków prawda, ponieważ firmy oferujące pożyczki wydają decyzję kredytową już w kilka minut.

Jak tłumaczy ekspert z biura kredytowego BBKL z WrocławiaPożyczki pozabankowe to najczęściej jedyna szansa na dodatkową gotówkę w przypadku, gdy bank odmówił udzielenia kredytu lub pożyczki. Z oferty biur kredytowych mogą skorzystać zarówno osoby prywatne, jak i firmy. Gotówka uzyskana z pożyczki może być przeznaczona na dowolny cel, a decyzja w przypadku pożyczek pozabankowych wydawana jest w kilka minut po złożeniu wniosku. Warto też mieć na uwadze, że pożyczkę pozabankową można zaciągnąć bez wychodzenia z domu. Po otrzymaniu pozytywnej decyzji gotówka dostępna jest na koncie nawet w 15 minut.

Oczywiście pożyczkę pozabankową można uzyskać w tradycyjny sposób, czyli podczas wizyty w jednym z oddziałów firmy udzielającej pożyczki. Należy jednak przed ostateczną decyzją o pożyczce sprawdzić uczciwe praktyki firmy.

Wysokość dochodów

Mimo że pożyczki pozabankowe są ogólnodostępne, firmy udzielające finansowania weryfikują coraz dokładniej swoich klientów. Przede wszystkim pierwszym ważnym aspektem branym pod uwagę przy pożyczkach, jest wysokość dochodów oraz ich źródło. Bez wykazania dochodu uzyskanie pożyczki oczywiście będzie niemożliwe. Jednak warto mieć na uwadze, że inaczej niż banki, biura kredytowe, jako źródło dochodu uznają umowy na zlecenie, czy o dzieło oraz stałe wpływy ze świadczeń socjalnych. Co więcej, dochód nie musi być aż tak wysoki, jak w przypadku pożyczek bankowych. Z tego też powodu uzyskanie dodatkowej gotówki na dowolny cel jest dużo prostsze w przypadku pożyczek pozabankowych.

Historia kredytowa i wiek pożyczkobiorcy

W przypadku pożyczek pozabankowych (w szczególności na duże sumy), firmy dokładnie weryfikują historię i zdolność kredytową klientów. Jeśli dany pożyczkobiorca ma zaciągniętą już pożyczkę i nie spłaca jej regularnie, może spotkać się z decyzją odmowną. Biura pożyczkowe weryfikują osoby lub firmy między innymi w Biurze Informacji Kredytowej, Krajowym Rejestrze Długów lub ERIF i BIG InfoMonitor.

Ponadto starając się o pożyczkę pozabankową firmy weryfikują wiek klienta. Z reguły pożyczki udzielane są osobom, które ukończyły 21. rok życia. Natomiast w przypadku pożyczek długoterminowych barierą może okazać się wysoki wiek pożyczkobiorcy, ponieważ istnieje ryzyko, że pożyczka nie zostanie spłacona ze względu na śmierć.

Niezależnie od tego, czy interesuje Cię pożyczka chwilówka, czy też ratalna, warto porównywać oferty różnych firm oraz sprawdzać opinie na ich temat. Dzięki temu uzyskana pożyczka będzie na korzystnych warunkach, a kredytobiorca uniknie nieuczciwych praktyk, jakie stosują niektóre firmy pożyczkowe.