ksiegowosc pelna i uproszczona
15 listopada 2020

Kategoria:
Finanse

Jakie są różnice między księgowością pełną a uproszczoną?

Właściciele firm posiadają wiele obowiązków prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jednym z nich jest prowadzenie księgowości. Tutaj przedsiębiorstwa mają do wyboru dwie opcje, a mianowicie prowadzenie księgowości pełnej lub uproszczonej. Zanim podejmie się decyzję o wyborze danej formy, należy poznać, jakie są różnice między nimi oraz, która forma jest obowiązkowa i dla kogo.

Czym jest księgowość uproszczona?

Księgowość uproszczona jest mniej obszerną formą gromadzenia danych o zdarzeniach gospodarczych mających miejsce w danej firmie.  Ponadto księgowość ma za zadanie gromadzenie danych finansowych, które z kolei dają możliwość prawidłowego określenia zobowiązań podatkowych.

Jak tłumaczy specjalista z biura księgowego Financial Service Support:

-Księgowość uproszczona prowadzona może być w trzech formach. Przy pomocy Księgi Przychodów i Rozchodów, karty podatkowej oraz ryczałtu ewidencjonowanego. Są to stosunkowo proste formy, które dają możliwość samodzielnego prowadzenia księgowości przez małe firmy. Przy czym należy pamiętać, że konieczne jest do tego profesjonalne oprogramowanie oraz podstawowa wiedza, którą dysponują specjaliści z biur księgowych.

Warto też podkreślić, że księgowość uproszczona nie daje możliwości na kompleksową oraz dokładną analizę działań finansowych, która bywa niezbędna w planowaniu rozwoju firmy.

Na czym polega księgowość pełna?

W odróżnieniu od księgowości uproszczonej, księgowość pełna jest dużo bardziej skomplikowana oraz wymagająca. Wszystko dlatego, że jej istotą jest prowadzenie ksiąg handlowych, które nie tylko dają możliwość obliczenia należnego do zapłaty przez przedsiębiorstwo podatku, ale również pozwalają na dogłębną analizę i sytuację finansową. Jako że księgowość pełna jest trudna i złożona, warto skorzystać z pomocy profesjonalistów i zlecić prowadzenie księgowości pełnej doświadczonej firmie.

Prowadzenie ksiąg handlowych powiązane jest z dziennikami, księgą główną zawierającą zestawienia obrotów i sald, z księgami pomocniczymi, z zestawieniem obrotów sald ich kont oraz inwentaryzacją wszystkich aktywów oraz pasywów przedsiębiorstwa.

Kiedy księgowość pełna, a kiedy uproszczona?

Prowadzenie księgowości pełnej mają w obowiązku spółki handlowe oraz cywilne. Ponadto osoby fizyczne, spółki osób fizycznych i partnerskich w przypadku, gdy przychody netto za poprzedni rok wyniosły równowartość 2mln euro, również posiadają obowiązek prowadzenia księgowości uproszczonej. Natomiast w pozostałych przypadkach wybór formy księgowości jest dobrowolny i zależy od właściciela przedsiębiorstwa.