ofe
22 grudnia 2011

Kategoria:
Finanse

Jakie OFE wybrać?

Wybór OFE, czyli Otwartego Funduszu Emerytalnego to obowiązek dla wszystkich, którzy urodzili się po 31 grudnia 1968 roku. Co to jest OFE? Drugi filar to część polskiego systemu emerytalnego, z którego ZUS wypłaca emerytury, ale składkami obracają prywatne Powszechne Towarzystwa Emerytalne. Wybór funduszu jest więc niebagatelny dla naszej przyszłości – warto wybrać taki, który jest stabilny i wiarygodny. Wielu Polaków, nie będących jeszcze w systemie zastanawia się, jakie OFE wybrać. Wybór OFE dodatkowo utrudnia fakt, że w Polsce istnieje ich aż 14.

Na to, jaki fundusz emerytalny wybrać, ma wpływ kilka czynników. Przede wszystkim należy zapoznać się z rankingami publikowanymi przez Komisję Nadzoru Finansowego. Są one ważne, ponieważ oceniają efektywność zarządzania inwestycjami danego OFE. Rankingi te są miarodajne, ponieważ są sporządzane na podstawie działalności OFE z ostatnich trzech lat. Kolejnym czynnikiem, jaki należy wziąć pod uwagę zastanawiając się, jakie OFE wybrać, jest wskaźnik Information Ratio. Wskazuje on jakość zarządzania funduszem, a skala punktowa wynosi od zera do stu punktów – im bliższy wynik do stu, tym lepiej zarządzany fundusz.

Zanim zdecydujemy się, jaki fundusz emerytalny wybrać, zapoznajmy się również z wartościami aktywów poszczególnych funduszy – będziemy wiedzieć, jaką kwotą rozporządza OFE. Dobrze jest też przyjrzeć się liczbie uczestników funduszu – możemy się spodziewać, że najlepiej zarządzany fundusz będzie miał najwięcej klientów, a tym samym budził największe zaufanie.

Wszystkie rankingi publikowane są w Internecie lub w prasie, dostęp do nich jest powszechny, a wyniki finansowe poszczególnych funduszy nie są tajemnicą. Analizując, jakie OFE wybrać, weźmy pod uwagę wszystkie te wskaźniki i rankingi nie tylko z ostatnich kilku lat, ale postarajmy się prześledzić ich historię od początku istnienia. Najlepiej jest wybrać taki fundusz, który na przestrzeni wielu lat utrzymuje się w pierwszej trójce – oznacza to, iż jest stabilny i sprawnie zarządza aktywami. Wybierając fundusz weźmy również pod uwagę łatwość dostępu do informacji o zgromadzonych środkach (poprzez infolinię telefoniczną, Internet).

Jeśli pomimo przeanalizowania na własną rękę rankingów i opinii ekspertów zamieszczonych w Internecie, w prasie lub na stronach i w broszurach informacyjnych poszczególnych funduszy, nadal nie wiemy, jakie OFE wybrać, zasięgnijmy porady niezależnego doradcy finansowego. Instytucji doradczych jest wiele – można wybrać się do kilku i porównać opinie kilku doradców. Usługi te zazwyczaj nic nie kosztują – zwłaszcza w znanych i markowych instytucjach doradztwa finansowego.

Na szczęście deklaracja przystąpienia do OFE nie jest wiążąca na całe życie – można zrezygnować z uczestnictwa w funduszu, który nie spełnia naszych oczekiwań i wybrać inny, uzyskujący lepsze wyniki. Zmiana OFE wiąże się jednak z dodatkowymi opłatami i wszczęciem skomplikowanych procedur, dlatego starajmy się bardzo uważnie i świadomie wybierać OFE.