13 kwietnia 2021

Kategoria:
Finanse

Jaką walutę dobrze jest mieć przy sobie na wakacjach?

Polskie złotówki nie należą do walut, które są uznawanymi środkami płatniczymi na całym świecie. W związku z tym wybierając się w zagraniczną podróż trzeba kupić obcą walutę. Dla klientów kantorów dostępne są zarówno waluty honorowane w wielu krajach na całym globie, jak i lokalne środki płatnicze. Która opcja będzie najkorzystniejsza dla wczasowiczów?

Waluty uniwersalne

Poza walutami obowiązującymi tylko na terenie danego kraju funkcjonują środki płatności uznawane w wielu państwach. Zalicza się do nich przede wszystkim euro i dolar amerykański.

Pracownik z kantoru wymiany walut Cent mówi: Wybierając się na wczasy do kraju leżącego na Starym Kontynencie, dobrym wyborem będzie zakup euro. Waluta ta obowiązuje aż w 19 krajach Unii Europejskiej, m.in. w Grecji, Włoszech, Francji, Hiszpanii, Portugalii oraz Malcie, które należą do grupy najbardziej popularnych wakacyjnych destynacji Polaków. Co więcej, nawet w krajach, w których euro nie jest oficjalną walutą, np. w Bułgarii, bez problemu można za jej pomocą sfinalizować transakcję, albo wymienić ją na miejscu na lokalny środek płatniczy.

Co ciekawe, mimo iż w Albanii nie występuje euro, to właśnie z tą walutą trzeba się wybrać na zwiedzanie tego kraju. Tylko w Albanii można kupić jej narodową walutę. Bezpiecznie jest więc na wczasy w Albanii zabrać euro, gdyż chęć wymiany złotówek może skończyć się niepowodzeniem.

Do atutów zakupu euro zalicza się również możliwość zachowania niewykorzystanych pieniędzy i skorzystanie z nich podczas kolejnych podróży do innych krajów europejskich. W przypadku walut lokalnych bardziej opłaca się ponownie wymienić je na złotówki.

Bardzo silną walutą globalną jest dolar amerykański. Jest honorowany nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale również w wielu krajach Ameryki Północnej i Południowej i posiada też silną pozycję w Azji. To właśnie dolary są najbardziej prestiżową walutą w krajach arabskich. Planując spędzenie urlopu w Egipcie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, a także Tunezji, czy Maroku, bez wahania trzeba wymienić złotówki na dolary w kantorze.

Ponadto niemal na całym świecie, nawet jeśli bezpośrednia zapłata przy pomocy dolarów nie jest możliwa, ich wymiana na preferowaną walutę nie stanowi absolutnie żadnego problemu. Są akceptowane nawet na terenach byłego Związku Radzieckiego.

Waluty lokalne

Chociaż w Europie przez wzmożony ruch turystyczny w dużych kurortach i popularnych miejscach odwiedzanych przez urlopowiczów, ceny najczęściej podawane są w euro, albo jednocześnie w euro i w walucie lokalnej, dlatego dobrze jest mieć przy sobie również krajową walutę. Zasada tyczy się głównie krajów bałkańskich, ponieważ wybierając się na zwiedzanie obszarów oddalonych od topowych turystycznych destynacji lub w mniejszych sklepach łatwiej zapłacić jest za pomocą waluty lokalnej.

Natomiast jadąc na Antypody dobrym wyborem będzie zakup dolarów australijskich. Funkcjonują przede wszystkim w samej Australii, ale są przyjmowane również w mniejszych krajach w tamtej szerokości geograficznej. W Nowej Zelandii płaci się dolarami nowozelandzkimi, jednak w każdym kraju, w tamtych rejonie zapłaci się również dolarami amerykańskimi.