koszt inwestycji
16 maja 2020

Kategoria:
Finanse

Jak zoptymalizować koszt inwestycji?

Optymalizacja kosztów to jedno z trudniejszych wyzwań, przed jakimi stają przedsiębiorcy planujący swoją inwestycję. Dotyczy to niemal wszystkich przedsięwzięć, bez względu na ich rodzaj i wielkość. Zadanie jest o tyle trudne, że nie na wszystkich pracach bądź materiałach można oszczędzać. Nie znaczy to jednak, że oszczędności takie nie są możliwe. Poznajmy zatem kilka sprawdzonych sposobów pozwalających na zoptymalizowanie kosztów inwestycji.

Od czego zacząć optymalizację kosztów inwestycji?

Jedną z ważniejszych, a czasami nawet kluczową kwestią każdej inwestycji są jej koszty. Większość inwestorów dąży do tego, aby były one jak najniższe. Chcąc uzyskać najbardziej efektywną redukcję kosztów przedsięwzięcia, a jednocześnie utrzymać wysoki standard prac i zastosowanych materiałów należy zacząć od przeanalizowania możliwości optymalizacji nakładów. Te w zależności od charakteru planowanej inwestycji są bardzo różne i mogą obejmować nie tylko koszty związane z projektem, budową, wyposażeniem, ale również późniejszą eksploatacją gotowego obiektu. Tylko takie podejście do zagadnienia pozwoli uzyskać wymierne oszczędności. Według specjalisty firmy ESINVEST zajmującej się kompleksową obsługą inwestycji:

O optymalizacji kosztów inwestycji warto pomyśleć już na etapie jej planowania, ponieważ to wtedy podejmowane są kluczowe decyzje dotyczące m.in. lokalizacji czy wielkości przedsięwzięcia. Bardzo często rzutują one na dalszy przebieg inwestycji i mogą zarówno obniżyć jak też podnieść jej koszty. Coraz częściej inwestorzy rezygnują z utartych schematów inwestycyjnych, w których za poszczególne etapy inwestycji odpowiadają osobne podmioty. Największą wadą tego modelu jest rozmycie odpowiedzialności i brak sprawnej komunikacji między konkretnymi wykonawcami. W konsekwencji bardzo często podrażało to całą inwestycję oraz opóźniało czas jej realizacji. Dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszą się usługi kompleksowego nadzoru inwestycyjnego. Rozwiązanie to pozwala na uzyskanie zauważalnych oszczędności oraz zapewnia sprawny przebieg wszystkich prac związanych z inwestycją.

Na czym polega kompleksowa obsługa inwestycji?

Usługa kompleksowej obsługi inwestycyjnej opiera się na bardzo prostym, a jednocześnie skutecznym mechanizmie zakładającym, że to podmiot świadczący taką usługę na zlecenie inwestora i w jego imieniu prowadzi niemal wszystkie prace związane z inwestycją. Zazwyczaj zakres tych działań jest bardzo szeroki i obejmuje: sporządzenie kosztorysu inwestycyjnego, zaprojektowanie obiektu będącego przedmiotem inwestycji i jego budowę, zapewnienie materiałów budowlanych i wykończeniowych niezbędnych do realizacji inwestycji, czy obsługę formalno-prawną. Jednak oferta nadzoru inwestycyjnego może obejmować także znalezienie optymalnej lokalizacji dla planowanej inwestycji. Dotyczy to tych inwestorów, którzy nie posiadają własnych terenów inwestycyjnych. Korzystanie z usług firmy specjalizującej się w obsłudze inwestycji pozwala wymiernie zoptymalizować koszty przedsięwzięcia, ponieważ za wszystkie prace odpowiada jeden podmiot, a nie kilku lub kilkunastu wykonawców.