dokumenty do podpisania
2 października 2021

Kategoria:
Finanse

Jak wybrać kredyt na rozruch działalności firmowej?

Rozpoczęcie działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością poniesienia nakładów finansowych jeszcze przed pierwszym dniem funkcjonowania firmy. Jeśli nie posiada się własnych środków finansowych, można skorzystać z bogatej oferty banków, które udzielają kredytów początkującym przedsiębiorcom. Jak jednak wybrać najlepszy z nich? Dowiedz się, na co trzeba zwrócić szczególną uwagę.

Raty i pozostałe koszty kredytu

Kredyt zawsze wiąże się z obowiązkiem spłaty obliczonych wcześniej rat. Mogą to być kwoty w równej wysokości, ale również raty malejące lub rosnące. Wybrane oferty mają również opcję tzw. wakacji kredytowych, w więc możliwości spłaty zobowiązań wobec banku po określonym czasie. Trzeba jednak pamiętać, że odsetki za okres, gdy kredyt nie jest spłacany, są dopisywane do kolejnych rat, a on sam jest w efekcie droższy.

Podczas rozmowy z doradcą warto zatem porozmawiać o rodzaju rat, jakie przyjdzie spłacać kredytobiorcy. Raty stałe wiążą się z regulowaniem takich samych kwot przez cały okres kredytowania. Raty malejące oznaczają z kolei stopniowe zmniejszanie się comiesięcznych wpłat, wraz z regulowaniem kapitału do spłaty.

Na wysokość rat składają się takie elementy jak:

  • wysokość oprocentowania,
  • wysokość marży,
  • kwota ubezpieczenia,
  • prowizja banku

Na tej podstawie wyliczana jest też Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO).

Doświadczona firma, zajmująca się doradztwem i pośrednictwem kredytowym, na przykład taka jak Biuro Wajan, pomoże klientom w wyborze optymalnej oferty, z uwzględnieniem wszystkich powyższych elementów.

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO)

Oferty kredytów można porównać dzięki RRSO, obejmującej wszystkie związane z nimi koszty. Im wielkość ta jest wyższa, tym kredyt będzie droższy. Trzeba jednak oceniać takie same kwoty pożyczek zaciąganych na taki sam okres. Należy tu również uwzględnić dodatkowe opłaty, których RRSO nie obejmuje, a które wynikają z bieżącej oferty, np.:

  • koszty prowadzenia rachunku ROR,
  • koszty karty kredytowej,
  • koszty ubezpieczenia itp.

Pozostałe warunki kredytu

W wielu przypadkach o wyborze oferty kredytowej przesądza nie jego najniższy koszt, ale jak najkrótszy czas wypłacenia środków. Skorzystanie z usług profesjonalnego doradcy kredytowego może tę procedurę znacznie usprawnić, a przez to skrócić okres oczekiwania na wypłatę kredytu.

Ostateczna decyzja o wyborze banku wymaga analizy wielu czynników, w tym również własnej sytuacji. Pozwala to na wybór najkorzystniejszej opcji, dostosowanej do potrzeb działalności i możliwości finansowych przedsiębiorcy.