program ksiegowy
15 listopada 2016

Kategoria:
Finanse

Jak wybrać dobry program księgowy?

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością ewidencji operacji gospodarczych  niezależnie od tego, czy istnieje wymóg pełnej, czy uproszczonej księgowości. Jeśli przedsiębiorca decyduje się na samodzielnie prowadzenie rachunkowości, musi mieć dobry program księgowy.  Wybór oprogramowania nie może być jednak przypadkowy.

Instalacja wersji demonstracyjnej

Decyzja  powinna być poprzedzona dokładną analizą dostępnych produktów. I nie chodzi tutaj tylko o pierwsze wrażenie w kontakcie z grafiką programu ale o ocenę zakresu działania całego oprogramowania. Wybierając program księgowy, robimy to w przeświadczeniu, że będzie nam on służył przez wiele lat, nie tylko ułatwiając ewidencję, ale również usprawniając przechowywanie i archiwizację dokumentów. Dlatego w pełni świadomy wybór programu powinien być poprzedzony oceną wcześniej zainstalowanej wersji demo. Zazwyczaj na stronie producenta jest dostępny instalator w wersji próbnej oprogramowania. Dzięki temu będziemy mogli ocenić wygląd, jak i również  obsługę programu, czy sam proces jego aktualizacji. Oprogramowanie księgowe powinno być intuicyjne, tak aby pomagać przedsiębiorcy w prowadzeniu działalności bez konieczności korzystania z usług specjalistów w dziedzinie informatyki.

Zakres działania programu

Dobry program księgowy powinien umożliwiać prowadzenie wszystkich potrzebnych ewidencji,  nie tylko tych obowiązkowych, ale również dodatkowych. W przypadku pełnej księgowości funkcjonalność programu musi być większa, niż w przypadku księgowości uproszczonej, gdzie nie wymaga się prowadzenia wszystkich rejestrów – dowiadujemy się w Biurze Rachunkowym Liczydło z Warszawy.

Pod uwagę warto również wziąć aspekt czy program może funkcjonować samodzielnie i czy w każdej chwili można go rozbudować o dodatkowe elementy. Rozszerzone wersje programów księgowych kosztują więcej, jednak w perspektywie czasu jest to opłacalne, zwłaszcza jeśli przedsiębiorca planuję rozszerzenie zakresu prowadzonej działalności gospodarczej.

Wsparcie techniczne i aktualizacja oprogramowania

Zmiany w przepisach prawnych bardzo często wymuszają wprowadzanie modyfikacji w programach księgowych. Jeszcze przed zakupem oprogramowania warto dokładnie sprawdzić, na jakich zasadach odbywa się aktualizacja i czy jest ona bezpłatna. Ostatnim z istotnych elementów jest kwestia oferowanego przez producenta wsparcia technicznego. Idealnym rozwiązaniem jest obsługa online np. przez wirtualny serwis, który umożliwi bezpośredni kontakt z działem technicznym. Nie ma wówczas konieczności udawania się do punktu obsługi i wszystkie sprawy załatwiane są zdalnie, co pomoże zaoszczędzić nam czas.