biuro rachunkowe
1 października 2021

Kategoria:
Finanse

Jak wybrać dla siebie biuro rachunkowe?

Każda firma, niezależnie od przedmiotu działalności, musi pilnować rozliczeń, dotrzymywać wszystkich terminów oraz regularnie opłacać składki. Niektórzy przedsiębiorcy wykonują te zadania samodzielnie, jednak wielu z nich korzysta z usług profesjonalnego biura rachunkowego. Na rynku istnieje jednak wiele firm tego typu, dlatego ciężko zdecydować się na jedną z nich. Na co warto, więc zwrócić uwagę, wybierając odpowiednie biuro rachunkowe?

Nowoczesne rozwiązania to wygoda i bezpieczeństwo

Prawo i zasady prowadzenia księgowości stale się zmieniają, dlatego odpowiednie biuro rachunkowe powinno dopasowywać się do współczesnych wymagań biznesu. Podmioty oferujące nowoczesne usługi rachunkowe to firmy, które nie ograniczają się do wprowadzania operacji gospodarczych do systemów księgowych, czy rozliczania podatków. Inwestują natomiast w technologie informatyczne, systemy bezpieczeństwa, systemy ochrony danych oraz wszechstronne i multidyscyplinarne wykształcenie swoich pracowników. Dla nowoczesnych biur, takich jak biuro rachunkowe Atoran, bezpieczeństwo i kontrola są najistotniejsze i świadczą o jakości oferowanych usług. W tym przypadku klienci mają także możliwość korzystania z dokumentacji online, co likwiduje ograniczenia dotyczące lokalizacji siedziby wybranego biura rachunkowego. Ten aspekt może mieć szczególne znaczenie dla podmiotów działających poza granicami kraju.

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej

Od 2004 roku polskie prawo zobowiązuje każde biuro rachunkowe do posiadania polisy od odpowiedzialności cywilnej. Ponadto, również doradcy podatkowi powinni posiadać indywidualne ubezpieczenie. Wybierając biuro rachunkowe, warto jednak zwrócić uwagę na fakt, czy firma ta posiada nie tylko ubezpieczenie od wydarzeń objętych tradycyjną polisą, ale także inne działania jak rozliczanie ZUS-u, Księgi Przychodów i Rozchodów czy ubezpieczenie w przypadku utraty dokumentacji. Ważne jest również, w jakim towarzystwie ubezpieczeniowym została wykupiona polisa oraz jej wysokość.

Doświadczenie oraz potwierdzone kwalifikacje zawodowe

Prowadzenie księgowości należy do najbardziej wymagających zadań, dlatego podmiot za niego odpowiedzialny musi posiadać odpowiednią wiedzę i doświadczenie, by świadczyć profesjonalne usługi. Choć polskie prawo pozwala każdemu na prowadzenie biura rachunkowego, to posiadanie certyfikatów, zezwoleń i innych dokumentów zawsze jest doceniane przez klientów. Warto również zorientować się, czy biuro współpracuje z osobami, które posiadają licencje doradców podatkowych. Wówczas można mieć pewność, że usługi oferowane przez biuro będą profesjonalne i bezpieczne.