Druk podatkowy niemiecki
27 marca 2022

Kategoria:
Finanse

Jak uzyskać zwrot podatku z Niemiec lub Holandii?

Płacenie podatków to obowiązek każdej osoby, która wykonuje pracę zarobkową na terenie innego kraju. Po przyjeździe do Polski wielu pracowników chce jednak uzyskać przysługujący im zwrot z podatku. Ponieważ kwoty pochodzą zza granicy, a organy administracyjne działają na innych zasadach i w różnych językach, czasem jest to problematyczne. Co warto wiedzieć na ten temat?

Zwrot podatku z Niemiec – kto może się ubiegać?

Tak zwany „niemiecki PIT” obowiązuje w przypadku podatników, którzy pracowali legalnie w Niemczech i uzyskali dochód przekraczający 10 700 euro, a w ich karcie podatkowej wpisane są kwoty w pozycjach 17. lub 20. Z niemieckim urzędem skarbowym muszą rozliczyć się również emeryci i renciści, a także ci, którzy na terytorium tego kraju mają więcej niż jednego pracodawcę w ciągu roku podatkowego.

Zwrot podatku za pracę w Niemczech przysługuje wszystkim tym, którzy wykonywali działania zawodowe w sposób legalny. Dotyczy to takich osób, których podatek od wynagrodzenia (zaliczki na podatek), czyli tzw. Lohnsteuer odprowadzany w ciągu danego roku podatkowego był wyższy niż kwota zakładana przez niemiecki urząd skarbowy.

Warto również pamiętać o tym, że rozliczenia z podatku w kraju zachodniego sąsiada można dokonywać nawet do 4 lat wstecz.

Zwrot podatku z Holandii – komu przysługuje?

Pracownicy wykonujący swoje obowiązki zawodowe w Holandii muszą rozliczać się z holenderskim fiskusem, Belastingdienst.

Zwrot podatku obowiązuje w odniesieniu do ulg podatkowych, na przykład do ulgi na dziecko powyżej 12. roku życia. Żeby się o nią starać, należy wykazać w danym roku podatkowym dochód wyższy niż 4993 euro.

W Holandii rozliczenia obowiązują do 5 lat wstecz – o rok dłużej niż w Niemczech. Praktykowane są tam również wspólne rozliczenia z partnerem fiskalnym.

Gdzie zgłosić się po pomoc w rozliczaniu podatku z Niemiec lub Holandii?

Nie wiesz, czy w Twoim przypadku obowiązuje odliczenie od podatku lub zwrot zza granicy? Zgłoś się do odpowiedniego biura podatkowego w Polsce, które specjalizuje się w tego typu rozliczeniach. Odpowiednio dobrany doradca podatkowy na pewno rozwieje wiele wątpliwości i pozwoli Ci odzyskać należne Ci pieniądze.

Taką pomocą służy na przykład Interlud Edyta Ludwicka. To miejsce, w którym przeprowadzana jest kompleksowa weryfikacja podatkowa. Klient otrzymuje rzetelną informację na temat tego, czy przysługuje mu zwrot podatku z Niemiec lub z Holandii.

Rezultatem takiej współpracy jest legalne otrzymanie możliwie najwyższego zwrotu fiskalnego.