Program Czyste Powietrze srodki na wymiane starego pieca
7 marca 2022

Kategoria:
Finanse

Jak uzyskać dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze?

Inwestycja w ekologiczne rozwiązania bez wątpienia jest opłacalna i to nie tylko dla naszej Planety, ale również domowego budżetu. W ramach działań wspierających pozyskiwanie energii cieplnej sposobami alternatywnymi i wykorzystującymi odnawialne źródła energii utworzono program Czyste Powietrze. Jego zadaniem jest wsparcie w wymianie źródeł ciepła w budynkach oraz pomoc w finansowaniu tych działań. Jak zatem uzyskać dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze?

Założenia programu Czyste Powietrze

Głównym celem programu jest wymiana źródeł pozyskiwania ciepła w budynkach różnego przeznaczenia. Wymiana ma poprawić jakość powietrza, którym oddychamy na co dzień. Dzięki rezygnacji z dotychczasowych metod ogrzewania i zastąpienia ich odnawialnymi źródłami energii wraz z montażem instalacji fotowoltaicznych emisja gazów cieplarnianych oraz zanieczyszczeń będzie się zmniejszać. Co więcej, program Czyste Powietrze ma za zadanie przyczynić się do poprawy efektywności energetycznej budynków. Aby to wszystko osiągnąć, można starać się o dofinansowanie do wymiany starego pieca grzewczego oraz docieplenia budynku.

Alternatywne źródła energii

Aby uzyskać dofinansowanie z programu Czyste Powietrze, należy przede wszystkim usunąć stary piec grzewczy. Można zastąpić go pompą ciepła, piecem gazowym lub innym na ekologiczne paliwo stałe. Dodatkowo wymieniając stary piec na nowy, warto rozważyć montaż instalacji fotowoltaicznej, wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła oraz ocieplenie budynku. Dzięki takiemu połączeniu zwiększamy efektywność funkcjonowania nowego źródła ciepła w budynku, co przyczynia się również do wielkości dofinansowania. Decydując się na dodatkowe działania, jak fotowoltaika, warto korzystać z doświadczonych firm, które oferują sprzedaż wysokiej jakości paneli fotowoltaicznych. Przykładem przedsiębiorstwa sprzedającego i montującego instalacje fotowoltaiczne jest Free Energy Technology.

Kto może skorzystać z dofinansowania?

Program przeznaczony jest zarówno dla osób prywatnych, jak i przedsiębiorców. Oznacza to, że dodatkowe środki finansowe na zakup i wymianę źródła ciepła uzyskają gospodarstwa domowe oraz małe i duże firmy. Wystarczy tylko złożyć odpowiedni wniosek oraz przedstawić działania, jakie wykonano zgodne z założeniami programu. Pomoc finansowa przyznawana jest zarówno podczas prac związanych z wymianą pieca, jak i po ich zakończeniu, a nawet przed rozpoczęciem. Wielkość dofinansowania jest różnorodna i zależy od wielu czynników.