26 sierpnia 2019

Kategoria:
Finanse

Jak uzyskać dofinansowanie na zakup kotła?

Smog to problem wielu polskich miast. Walka z nim jest jednocześnie walką o lepsze życie i zdrowie jego mieszkańców. Dlatego coraz częściej likwiduje się stare piece, które emitują do atmosfery ogromne ilości szkodliwych substancji. Można je zastąpić nowszymi technologiami – są one dużo przyjaźniejsze dla środowiska. W tym celu warto skorzystać z dofinansowania na zakup kotła.

Wymiana starych pieców na nowe

Zdecydowana większość polskich gmin udziela swoim mieszkańcom dotacje na wymianę pieca. Piece węglowe są w ten sposób zastępowane urządzeniami charakteryzującymi się proekologicznymi parametrami. Od roku 2017 systematycznie rośnie liczba osób, które skorzystały z pomocy finansowej gminy i mogły w ten sposób kupić nowy kocioł.

Najważniejszym warunek, od którego uzależnione jest otrzymanie dotacji, stanowi likwidacja pieca na węgiel. Wsparcie finansowe dotyczy natomiast zakupu kotłów gazowych, kondensacyjnych, na biomasę, a także działających w oparciu o odnawialne źródła energii. Oprócz tego dotacja może zostać przyznana, jeżeli właściciel mieszkania chce przyłączyć się do sieci ogrzewania miejskiego.

Nie tylko osoby prywatne i właściciele nieruchomości mogą starać się o otrzymanie funduszy na zakup kotła. Wniosek mogą składać także wspólnoty mieszkaniowe oraz najemcy lokali.

To, jak duża będzie kwota dotacji, zależy od ustaleń w danej gminie. W niektórych z nich zwracane jest 100% kosztów zakupu nowego kotła.

Co należy zrobić, aby otrzymać dofinansowanie na zakup kotła?

Z wymianą starego, węglowego pieca na nowy kocioł nie należy zwlekać.

Środowisko naturalne to wspólne dobro wszystkich ludzi. Właściciele pieców węglowych bezpośrednio przykładają rękę do degradacji zasobów przyrody. Są oni także odpowiedzialni za fatalną jakość powietrza, szczególnie w okresie zimowym – mówi fachowiec z firmy FHU Merkury
z Gliwic.

Procedura kończąca się otrzymaniem dotacji może być nieco inna w każdej gminie. Jednak zawsze jest ona prosta i przejrzysta dla mieszkańców.

Pierwszym krokiem jest poprawne wypełnienie wniosku i złożenie go w urzędzie miasta albo w urzędzie gminy. W przypadku jakichkolwiek problemów można liczyć na pomoc przyjmujących formularze urzędników. Nie można zapomnieć o dołączeniu wymaganych załączników.

Starając się o dotację na zakup kotła gazowego lub innego, trzeba także wyrazić zgodę na wizytę kontrolerów z urzędu – ich zadaniem jest stwierdzenie, czy w mieszkaniu lub domu faktycznie znajduje się stary piec węglowy. Następnie podpisywana jest umowa, która mówi o tym, że dotacja zostanie uruchomiona po rozliczeniu i ukończeniu inwestycji. W tym momencie pozostaje jedynie rozpocząć pracę oraz zająć się instalacją nowego, proekologicznego kotła.