szyld banku
15 grudnia 2020

Kategoria:
Finanse

Jak sprawdzić czy bank jest wiarygodny?

Wiarygodność banku to podstawowy element, który decyduje o tym, czy zdecydujemy się na skorzystanie z jego oferty. Powszechnie uważa się, że inwestowanie pieniędzy w banku jest najlepszym sposobem na zapewnienie bezpieczeństwa oszczędności. Na rynku funkcjonuje jednak wiele firm, które proponują produkty podobne do bankowych. Dlaczego warto wcześniej sprawdzić wiarygodność instytucji finansowej?

Na co zwracać uwagę?

Wybierając wiarygodny bank, należy wziąć pod uwagę kilka podstawowych kryteriów takich jak: stabilność finansową, doświadczenie czy też pozycję w rankingach.

Każdy Bank podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) i musi spełnić restrykcyjne wymogi bezpieczeństwa. Dodatkowo każdy bank  należy do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, wspólnej instytucji gwarantującej, która w razie bankructwa banku wypłaca jego klientom wszystkie oszczędności i lokaty do kwoty równej wartości 100 tys. euro na osobę (ok. 400 tys. zł).

Należy pamiętać także o tym, że stabilność finansowa również jest jednym z kryteriów świadczących o wiarygodności banku. Dla kredytobiorców większość banków działa w formie spółki akcyjnej, co oznacza, że są one zobowiązane do publikowania sprawozdań finansowych w domenie publicznej.

Warto weryfikować również listę ogłaszaną przez KNF jako „rejestr ostrzeżeń publicznych KNF”, gdzie znajduje się lista firm i przedsięwzięć, które KNF uznaje za niepewne i nie rekomenduje powierzania im jakichkolwiek oszczędności.

Dlaczego warto sprawdzać wiarygodność banku?

Inwestycja pieniędzy i wpłacenie ich na lokatę czy konto oszczędnościowe to sposób na bezpieczne ich przechowanie. Aby jednak tak się stało, należy najpierw mieć pewność i gwarancję wiarygodności banku. Niedoświadczony inwestor może łatwo wpaść w szpony oszustów, którzy przyczynią się do utraty środków.

Jak mówi doradca finansowy z banku Poznański Bank SpółdzielczyDecyzja o wyborze banku w przypadku powierzenia swoich oszczędności powinna być przemyślana a sama placówka dokładnie sprawdzona. Aby uniknąć nieprzyjemności związanych z oszustwami finansowymi, zaleca się prześledzenie sytuacji finansowej instytucji, w której planujemy trzymać pieniądze i wybrać taką, która oferuje maksimum bezpieczeństwa.

Decydując się na powierzenie swoich środków pieniężnych i wpłacenie ich na lokatę bankową, zaleca się wybór wyłącznie sprawdzonej placówki. Doświadczenie, stabilna pozycja finansowa dają gwarancję bezpieczeństwa.