Straty przedsiębiorców
28 września 2021

Kategoria:
Finanse

Jak skutecznie dochodzić odszkodowania od Skarbu Państwa za szkody wynikające z ograniczeń pandemicznych?

Okres pandemii przyniósł ze sobą wiele przeszkód i poważnych utrudnień dla przedsiębiorców, np. w branży gastronomicznej czy hotelarskiej. Nowe restrykcje i obostrzenia wpłynęły na życie milionów Polaków i sposób funkcjonowania poszczególnych firm, które obecnie mają prawo ubiegać się o odszkodowania za doznane szkody. Jak można tego dokonać?

Wpływ restrykcji na funkcjonowanie firm

Polskie władze starały się walczyć ze skutkami pandemii na różne sposoby. Wiele osób zostało pozbawionych pracy na kilka miesięcy, a niektórzy przedsiębiorcy nie zdołali utrzymać swoich biznesów w ciężkich warunkach, co spowodowało upadek tysięcy firm.

Niewiele osób jest jednak świadomych, że mogą złożyć pozew przeciwko państwu za szkody wynikające z pandemii, np. z powodu utraty pracy, ograniczenia możliwości działalności zarobkowej z powodu restrykcji. Odszkodowanie od Skarbu Państwa może znacząco zrekompensować liczne straty, poniesione w wyniku pandemii.

Nie wszystkie kancelarie prawnicze zajmują się takimi sprawami. Przykładem miejsca, w którym prawnicy pomagają dochodzić rekompensaty za skutki pandemii, jest Kancelaria Adwokacka Olga Zubrzycka-Staniczek. Sprawiedliwości mogą dobiegać się zarówno osoby prywatne, jak i właściciele upadłych bądź słabo funkcjonujących firm. Kancelaria adwokacka zajmuje się również klasycznymi sprawami prawnymi z zakresu prawa pracy, karnego, administracyjnego, cywilnego, handlowego i gospodarczego.

Inne usługi kancelarii adwokackich

Odszkodowania od państwa za COVID nie są jedyną formą pomocy, o jaką mogą prosić poszkodowani pracownicy i przedsiębiorcy. Wielu obywateli cierpi z powodu dotkliwych kar finansowych, nakładanych przez sanepid (mogą sięgać nawet 30 tysięcy złotych). Dotyczy to szczególnie właścicieli firm z zamkniętych branż, np. restauracji, klubów, siłowni, którzy i tak zostali wystarczająco skrzywdzeni z powodu licznych restrykcji i obostrzeń. Niektórzy z nich nie zgadzają się z wysokimi karami i czują się pokrzywdzeni przez państwo. Wiele kancelarii adwokackich pomaga odwoływać się od owych kar. Doświadczeni prawnicy umożliwiają przejście przez cały proces i uzyskanie pozytywnych decyzji zwrotnych.