odszkodowanie
24 stycznia 2020

Kategoria:
Finanse

Jak skutecznie dochodzić odszkodowań?

Nie wszystkie zdarzenia losowe są możliwe do przewidzenia, dlatego tak ważne jest posiadanie ubezpieczenia. W razie poniesionej szkody lub uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku, można dociekać swoich roszczeń u ubezpieczyciela. Często jest to proces długotrwały i skomplikowany, dlatego w niektórych przypadkach warto od razu zwrócić się o pomoc do doświadczonej kancelarii.

Kiedy należy się odszkodowanie?

Cały proces odszkodowawczy zależy zakresu umowy ubezpieczeniowej. Ubezpieczenia takie jak OC są obowiązkowe dla każdego właściciela samochodu, dlatego procedury w tym przypadku są podobne, a zakres ochrony zbliżony do siebie. Coraz więcej osób decyduje się na wykupienie dodatkowego pakietu, tak jak AC, ubezpieczenie na życie lub na wypadek nieszczęśliwych zdarzeń losowych. Wówczas przed podpisaniem umowy z ubezpieczycielem, należy dokładnie sprawdzić zakres ochrony.

Ubezpieczyciele jasno wyszczególniają przypadki, które wchodzą w skład pakietu ubezpieczeniowego – mówi specjalista z kancelarii Adwokat Kondorowski. – Niekiedy jednak wystarczy inne miejsce lub okoliczności powstania zdarzenia losowego niż te ustalone w umowie, aby ubezpieczyciel odmówił wypłaty odszkodowania – dodaje. Zdarza się, że firmy ubezpieczeniowe zaniżają kwotę ubezpieczenia, dlatego w tym przypadku warto się zwrócić o pomoc do specjalisty.

Dochodzenie odszkodowania z kancelarią

Najprostszym i najbezpieczniejszym sposobem, aby otrzymać pełną kwotę z polisy, jest zlecenie wyegzekwowania ubezpieczenia kancelarii adwokackiej. Niektóre przypadki wymagają niestandardowego podejścia, aby skutecznie dochodzić swoich praw. Z pomocy kancelarii warto skorzystać, ponieważ:

  • można uzyskać maksymalne odszykowanie z polisy,
  • kancelaria kompleksowo przejmuje na siebie wszystkie formalności,
  • oszczędza się czas, gdyż to kancelaria reprezentuje swojego klienta przed sądem i na wszystkich posiedzeniach,
  • wynagrodzenie dla kancelarii zależy od wysokości uzyskanego odszkodowania, dlatego nie trzeba się martwić kosztami.

Kancelarie adwokackie pobierają zazwyczaj procent od wypłaconej przez ubezpieczyciela kwoty. Jeżeli nie uda się wyegzekwować odszkodowania, nie trzeba pokrywać żadnych kosztów obsługi, chyba że taki zapis istnieje w umowie z adwokatem.

Dochodzenie odszkodowania samemu

Sprawy odszkodowawcze bywają trudne i czasochłonne. Trzeba przede wszystkim dostarczyć komplet dokumentów, sporządzić oficjalne pisma i wnioski wymagane w sprawie oraz dotrzymać ściśle określonych terminów. Osoba, która nie ma doświadczenia może sobie nie poradzić z tym zadaniem lub narazić się na straty z powodu zbyt niskiej kwoty wypłaconej przez ubezpieczyciela.