norweskie pieniądze
21 grudnia 2021

Kategoria:
Finanse

Jak rozliczyć podatek pracując w Norwegii?

Każda osoba pracująca lub prowadząca własną działalność w Norwegii jest zobowiązana do odprowadzenia podatków i rozliczenia się z norweskim urzędem podatkowym, czyli Skatteetaten, za dany rok podatkowy. Czym różni się rozliczenie podatku w Norwegii i w Polsce? Jakie są terminy? W jaki sposób można rozliczyć się z norweskim fiskusem i z jakich ulg czy odpisów warto skorzystać?

Jak przebiega rozliczenie podatku w Norwegii? 

Podobnie jak w Polsce w Norwegii obowiązuje rok podatkowy trwający od pierwszego stycznia do końca grudnia, a wiosna to czas rozliczeń z urzędem skarbowym. Na początku kwietnia norweski fiskus wysyła wstępne zeznania podatkowe wszystkim osobom, które w minionym roku legalnie pracowały na terenie tego kraju. Ich obowiązkiem jest sprawdzenie poprawności tego dokumentu. 30 kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych dla osób zatrudnionych, a 31 maja dla przedsiębiorców. Składanie zeznań, choć korzystne dla podatnika, nie jest obowiązkowe – w razie jego braku urząd rozlicza daną osobę automatycznie, nie uwzględniając jednak wielu ulg i odliczeń. Można rozliczyć się z urzędem samodzielnie lub skorzystać z profesjonalnej pomocy, np. usług firmy Rita Kubylis Consulting.

Co to jest rozliczenie podatkowe? 

Po otrzymaniu zeznań podatkowych (skattemelding) urząd podatkowy analizuje je, zatwierdza, tworzy rozliczenia podatkowe, czyli skatteoppgjørg, i wysyła je podatnikom. Dokument ten zawiera informację o łącznej wysokości osiągniętych dochodów. Jeżeli jednak dane w nim umieszczone są błędne bądź niektóre ulgi wnioskowane w zeznaniu podatkowym nie zostały uwzględnione, można  dokonać korekty rozliczenia i prosić o naniesienie zmian. Rozliczenia podatkowe w Norwegii, które dotyczą poprzednich lat, również da się zmienić i odzyskać w ten sposób należny zwrot podatku.

Odpisy od podatku, z których często korzystają pracownicy z Polski 

W zeznaniu podatkowym warto uwzględnić wszystkie możliwe przysługujące ulgi i odpisy. Polacy pracujący w Norwegii często korzystają między innymi z następujących odliczeń:

  • za wyjazdy do rodzinnego kraju (umożliwia je posiadanie statusu pendler);
  • za dojazdy do pracy w Norwegii;
  • za opiekę nad dziećmi, czyli koszt żłobka, przedszkola lub opiekunki oraz zajęć dodatkowych – zarówno w Polsce, jak i Norwegii;
  • za koszty związane z leczeniem lub doszkalaniem się;
  • z tytułu odsetek kredytowych;
  • za sprzedaż kryptowalut;
  • odpis standardowy dla marynarzy.

W razie wątpliwości dotyczących należnych ulg najlepiej zasięgnąć porady firmy konsultingowej.