10 lutego 2020

Kategoria:
Finanse

Jak rozliczyć podatek dochodowy?

Podatek dochodowy to obowiązkowe świadczenie pieniężne na rzecz państwa, które musi być uiszczane zarówno przez osoby fizyczne, jak i osoby prawne. Jego wysokość zawsze zależy od tego, jakie dochody udało się osiągnąć podatnikowi. Jednak obliczenie jego wymiaru i prawidłowe rozliczenie z urzędem skarbowym nie zawsze należą do łatwych zadań. Dlatego też warto zwrócić się o pomoc do specjalistów.

Czym jest i jak oblicza się podatek dochodowy?

Podatek dochodowy to podatek osobisty. W praktyce oznacza to, że obowiązuje on każdą osobę, jeśli tylko uzyskuje ona dochód. Jest on tym większy, im więcej podatnikowi udało się zarobić w danym roku. W przypadku osób fizycznych może być on rozliczany wspólnie z małżonkiem.

Żeby móc określić, jaką wysokość podatku dochodowego należy zapłacić do urzędu skarbowego, trzeba poznać podstawę opodatkowania. W tym celu od przychodu odlicza się odpowiednie kwoty. Dotyczą one składek na ubezpieczenie społeczne, rentowe, emerytalne oraz chorobowe. Odejmuje się także zryczałtowane koszty uzyskania przychodu. Dzieje się tak w sytuacji, kiedy podatnik pracuje oraz mieszka w innych miejscach.

Stawka, a co za tym idzie także wysokość podatku, jest zależna od tak zwanych progów. Osoby, które zarabiają więcej, są zobowiązane do tego, aby uiszczać większą należność.

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że obliczenie podatku dochodowego nie jest niczym trudnym. Wystarczy jednak przemyśleć kwestie odliczeń od przychodu poszczególnych kwot, a także możliwość skorzystania z ulg. Może wtedy okazać się, że warto skorzystać z pomocy specjalisty, który zajmie się przygotowaniem dokumentacji oraz wypełnieniem formularzy – mówi ekspert z Biura Rachunkowego PIMAG.

Na czym polega rozliczanie podatku dochodowego?

Rozliczanie podatku dochodowego polega na wypełnieniu specjalnego dokumentu. Dokumenty te dobrze znane formularze PIT. Są one dostępne w każdym urzędzie skarbowym, a także można je pobrać i wydrukować ze strony tej instytucji. Istnieją również specjalne programy, które pomagają wypełnić taką dokumentację, a następnie wysłać ją w formie elektronicznej do urzędu.

Aby jednak wiedzieć, co można odliczyć od przychodu, konieczna jest znajomość przepisów. Dlatego też wypełnienie formularzy dotyczących corocznego zeznania podatkowego warto powierzyć doświadczonym księgowym z biura rachunkowego. Może wtedy okazać się, że podatek dochodowy będzie niższy niż zakładał to sam podatnik. Jest to też gwarancja starannie i prawidłowo wypełnionej dokumentacji.