rozliczenie vat naliczony zmiany ksiegowosc
30 września 2020

Kategoria:
Finanse

Jak prawidłowo rozliczać naliczony VAT?

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej wiąże się nie tylko z przywilejami, ale przede wszystkim licznymi obowiązkami. Do najbardziej skomplikowanych należy prowadzenie księgowości, czyli głównie rozliczanie podatków. Jednym z nich jest VAT – podatek od towarów i usług. Niektórzy przedsiębiorcy zajmują się tym samodzielnie, choć lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z profesjonalnej pomocy. Sprawdźmy, w jaki sposób rozliczać VAT.

Czym tak naprawdę jest i kogo obejmuje rozliczanie podatku VAT?

Podatek VAT to inaczej podatek od towarów i usług lub od wartości dodanej – ta nazwa jest częściej spotykana w środowisku przedsiębiorców. Jego płatnikami są wszystkie firmy, zarówno jednoosobowe, jak i spółki. Do rozliczania się z podatku VAT zobowiązane są również osoby fizyczne, które wynajmują lokal w celach użytkowych, takich jak prowadzenie sklepu lub salonu usługowego. Zwolnione są z niego podmioty, których dochód roczny nie przekracza 200 tysięcy złotych rocznie.

Obowiązkiem przedsiębiorcy jest rozliczanie i odprowadzanie podatku VAT do odpowiedniego Urzędu Skarbowego. Warto jednak wiedzieć, że jego należność zawsze jest wliczona w cenę towaru, więc w zasadzie obciąża się nim konsumenta. Stawka podatku VAT zazwyczaj wynosi 23% wartości danego produktu.

Specjaliści z biura rachunkowego Księgowi Wrocław wyjaśniają:

Z podatkiem od towarów i usług wiąże się pojęcie ceny netto oraz brutto. Pierwsza z nich to koszt bez uwzględnionego podatku. Ten zawsze jest niższy niż cena brutto, z doliczonym, podatkiem. W systemie podatkowym ważne jest również pojęcie VAT naliczonego oraz należnego. VAT naliczony dotyczy towarów i usług, które kupuje sam przedsiębiorca dla swojej firmy. Z kolei VAT należny dolicza się do sprzedawanych dóbr.

O czym pamiętać podczas rozliczania naliczonego VAT?

Aby odprowadzić podatek VAT, przedsiębiorca musi obliczyć różnicę między kwotą należną a naliczoną. Uzyskana wartość jest wpłacana na rzecz Urzędu Skarbowego. W sytuacji, gdy VAT naliczony jest wyższy niż należny, podmiot nie tylko nie płaci podatku, ale może liczyć nawet na jego zwrot.

Podatek VAT jest rozliczany co miesiąc lub co kwartał. Przedsiębiorca może wybrać dogodną dla siebie opcję przez złożenie deklaracji w Urzędzie Skarbowym. Co ważne, rozliczenie kwartalne jest dostępne tylko dla tych przedsiębiorców, którzy prowadzą firmę przez co najmniej rok.

Przedsiębiorca musi pamiętać, aby w każdym okresie rozliczeniowym składać deklarację podatkową, na której znajdą się wykazy zakupów oraz sprzedaży. Na dokumencie muszą widnieć również sumy cen tych transakcji, a także należna różnica. Jest to podstawą do zapłaty lub zwrotu podatku VAT.