Kredyt hipoteczny we frankach
22 kwietnia 2021

Kategoria:
Finanse

Jak pozbyć się kredytu frankowego?

Wyrokiem Sądu Najwyższego osoby, które zawarły kredyt hipoteczny we frankach szwajcarskich, mają prawo do ubiegania się o unieważnienie umowy kredytowej. W uzasadnieniu Sąd podał informacje, że umowy były skonstruowane w sposób nielegalny, gdyż zawierały klauzule abuzywne, przez które klienci płacili raty po niewłaściwie określonym kursie franka szwajcarskiego. Opisujemy, w jaki sposób można się pozbyć kredytu zaciągniętego w tej walucie?

Co należy przygotować?

Prawie każdy kredyt, który został zaciągnięty we frankach szwajcarskich, może zostać zaskarżony. W uzasadnieniu Sądu Najwyższego możemy przeczytać, że powodem takiego stanu rzeczy są niedozwolone klauzule abuzywne, które znajdowały się w umowach z klientami. Jednak warunkiem uzyskania pozytywnej decyzji, która uwolni nas od tego zobowiązania, jest właściwe poprowadzenie sprawy sądowej – mamy tylko jedną szansę, aby wygrać sprawę.

Zapytaliśmy pracownika podkarpackiego centrum odszkodowawczego Versus o to, na co powinniśmy się przygotować, chcąc zaskarżyć umowę z bankiem? Powiedział nam, że kluczem jest wybranie właściwej Kancelarii, z którą podejmiemy współpracę. Jest to aspekt kluczowy, ponieważ będą to nasi reprezentanci przed Sądem i my jako klienci musimy mieć pewność, że zadziałają w sposób strategiczny, przemyślany i skuteczny. W drugiej kolejności winniśmy przygotować wszystkie dokumenty dotyczące posiadanego kredytu. Trzeba również mieć świadomość, że nikt nie pracuje za darmo, więc zaskarżenie umowy będzie wiązało się z kosztami, które zwrócą się z nawiązką po wygranym procesie. Te aspekty są absolutnie najważniejsze, zanim zdecydujemy się wystąpić na drogę sądową.

Jakie są możliwe scenariusze tzw. odfrankowienia kredytu?

Wejście na drogę postępowania sądowego celem tzw. odfrankowienia kredytu może zakończyć się jednym z pięciu scenariuszy. Opisujemy je poniżej:

  • uznanie niewłaściwości umowy i domaganie się od banku zwrotu dotychczas zapłaconych rat kredytu, które mogą sięgać aż 10 lat wstecz,
  • zmianie warunków umowy kredytowej i uniezależnienie spłaty kredytu od kursu franka szwajcarskiego (oraz związanych z tym wahań kursowych),
  • uzyskanie decyzji o zmniejszeniu salda zadłużenia i uaktualnienia wysokości aktualnych rat,
  • przejście na korzystny wskaźnik oprocentowania, które będzie zależał od kursu LIBOR,
  • odrzuceniem sprawy przez Sąd i nakazanie dalszej spłaty na obecnych warunkach (jest to scenariusz, który rzadko się ziszcza i z reguły dzieje się tak na skutek błędów procesowych ze strony wybranego przez klienta reprezentanta).