wyprawka szkolna podreczniki uzywane
3 października 2021

Kategoria:
Finanse

Jak odzyskać część kosztów poniesionych na skompletowanie wyprawki szkolnej?

Skompletowanie wyprawki szkolnej wymaga niemałych nakładów finansowych. Znaczna część kosztów to zakup niezbędnych podręczników. Aby odzyskać część kosztów poniesionych na skompletowanie wyprawki, warto kupować książki w dobrych antykwariatach. Często bowiem przy zakupie nowych podręczników, można sprzedać egzemplarze z poprzedniego roku szkolnego.

Ile kosztuje wyprawka szkolna?

Pracownicy internetowego antykwariatu mobilnepodreczniki.pl podkreślają, że kwoty wydawane co roku na zakup podręczników mają tendencję wzrostową. Wynika to z faktu drożejących każdego roku szkolnego książek. Szacuje się, że średnio rodzice wydają około 1350 zł na wyprawkę szkolną, która uwzględnia oprócz książek także między innymi zeszyty, długopisy, tornistry, piórniki i ubrania. Cena zestawu podręczników do szkoły średniej może wynosić nawet 700 zł, a najwyższy koszt generują książki do nauki języków obcych. W wielu szkołach podstawowych uczniom dostarczane są darmowe podręczniki, dzięki czemu koszt skompletowania wyprawki jest znacznie niższy.

Jak oszczędzić na wyprawce szkolnej?

Aby ograniczyć wydatki związane z kompletowaniem wyprawki szkolnej, warto kupić tanie używane podręczniki szkolne. Jeśli w klasie dziecka nie uległa zmianie podstawa programowa, skorzystanie z usług antykwariatu to rozsądne rozwiązanie. Co więcej, komisy podręczników przenoszą swoją działalność do internetu, zatem są dostępne dla każdego. Aby odzyskać cześć kosztów poniesionych na wyprawkę szkolną, podczas zakupów w komisie warto zapytać o możliwość skupu podręczników z poprzedniego roku.

Aby koszty zakupu podręczników i wszystkich niezbędnych przyrządów szkolnych były mniej odczuwalne, warto zaplanować zakupy wcześniej i rozłożyć je w czasie. Część potrzebnych rzeczy można kupić już na początku wakacji. Jest to także dobry moment na sprzedaż starych podręczników. Ważne jest także, aby na zakupy udać się najlepiej bez dziecka, za to z wcześniej przygotowaną listą. W ten sposób można uniknąć kupowania niepotrzebnych rzeczy.

Kompletując wyprawkę szkolną do kolejnej klasy, należy najpierw zweryfikować, w jakim stanie są przybory szkolne używane przez dziecko w poprzednim roku. Może się bowiem okazać, że nie jest konieczny zakup nowego tornistra lub piórnika. Zakupy warto zrobić w internecie. Marże oferowane przez e-sklepy są bardzo często niższe niż w lokalnych punktach. Dobrze jest także porównywać ceny artykułów na wyprzedaży w konkurencyjnych sklepach. Może się bowiem okazać, że przedmioty w atrakcyjnej promocji są w rzeczywistości znacznie wyższe niż standardowo.