Bitcoin
12 sierpnia 2021

Kategoria:
Finanse

Jak kupić Bitcoiny w bezpieczny sposób?

Bitcoiny to cyfrowa waluta, której używa już wielu inwestorów. Na rynku działa wiele miejsc oraz giełd, które zajmują się handlem tą walutą, a także innymi kryptowalutami. Wzrastająca popularność sprawia, że rośnie także liczba oszustw mających na celu wyłudzanie pieniędzy od nieświadomych inwestorów. Gdzie kupować Bitcoiny legalnie i bezpiecznie?

Gdzie kupować Bitcoiny?

Przed kupnem Bitcoinów warto poszukać dogodnego i wartego zaufania miejsca, w którym można to zrobić. Największym źródłem informacji o danym serwisie dostarcza Internet, a dokładniej opinie poprzednich klientów. Jeśli dana strona nie jest zaopiniowana może oznaczać to, że nie jest to zbyt sprawdzony pośrednik lub że jest to serwis, który może zniknąć z rejestru w każdej chwili – takim firmom nie warto więc ufać. Wybierając miejsce do zakupu Bitcoinów należy zwrócić uwagę przede wszystkim na płynność transakcji w księdze zleceń – jeśli będzie ona za mała może okazać się, że inwestor przepłaca. Należy także pamiętać, że platforma giełdowa jest jedynie pośrednikiem transakcji, a nie przechowalnią środków. Na stronie Forex Club znajdziemy opisy i recenzje sprawdzonych platform kryptowalut. Przy dużej liczbie operacji na koncie, każdorazowa wypłata środków jest bezsensowna, gdyż wiąże się z dodatkową opłatą.

Gdzie przechowywać Bitcoiny?

Sam zakup Bitcoina to nie koniec całej transakcji – istotne jest także znalezienie bezpiecznego miejsca, gdzie kryptowaluta Bitcoin może być przechowywana. Obecnie najpopularniejsze przechowalnie to portfele sprzętowe i papierowe Bitcoina. Pierwsze rozwiązanie opiera się na małym urządzeniu przypominającym pendrive, w którym przechowuje się Bitcoiny i inne kryptowaluty. Wszystkie portfele sprzętowe są chronione kodem PIN, indywidualnym dla każdego inwestora, i trzeba go wpisywać za każdym razem, gdy chce się uzyskać dostęp do portfela. Kontrola środków odbywa się na urządzeniu za pomocą przycisków, aby zapobiec przypadkowym ruchom.

Jeszcze wyższy poziom prywatności zapewniają portfele papierowe. Stanowią formę przechowywania kluczy prywatnych i są nazywane portfelami offline. Prościej mówiąc, jest to kartka papieru z nadrukiem kodu QR, w którym zawarty jest zaszyfrowany klucz. Aby uzyskać dostęp do swoich kluczy prywatnych, wystarczy jedynie zeskanować ten kod. Portfele tego typu są bardzo bezpieczne, ale najlepiej sprawdzają się do dłuższego przechowywania Bitcoinów, ponieważ ciągłe skanowanie może być uciążliwe. W tym przypadku trzeba także stale pilnować portfela papierowego – po jego zniszczeniu dostęp do środków będzie niemożliwy.