akcje
15 grudnia 2011

Kategoria:
Finanse

Jak kupić akcje?

Kupno akcji to jeden z popularnych sposobów na ulokowanie oszczędności. Większość osób, które inwestują pieniądze w akcje spodziewa się wysokiej stopy zwrotu. Rzeczywiście, dobrze zainwestowane pieniądze w akcje mogą przynieść nadspodziewane zyski, ale złe decyzje mogą narazić Cię na olbrzymie straty – inwestowanie w akcje jest bowiem obarczone pewnym ryzykiem. Aby kupno akcji nie okazało się wielkim fiaskiem i nie doprowadziło na skraj bankructwa, należy dysponować wiedzą, jak kupić akcje. Jeśli giełda to dla Ciebie czarna magia, lepiej nie ryzykuj kupna akcji na własną rękę i powierz tego rodzaju inwestycję odpowiedniej instytucji.

Gdzie kupić akcje? Laicy nie obeznani z finansowym know-how nie powinni ryzykować ich samodzielnego kupna. Najlepiej, aby skorzystali z usług któregoś z domów maklerskich. Obecnie znalezienie domu maklerskiego nie jest trudne – wiele znanych banków prowadzi takie usługi. Jeśli nie bardzo masz ochotę ruszać się z domu, doskonałym miejscem, gdzie możesz kupić akcje, jest internetowy dom maklerski. Coraz więcej transakcji dokonywanych jest za pośrednictwem Internetu, ponadto wirtualne konto pozwoli Ci na kontrolowanie Twoich finansów 24 godziny na dobę.

Istnieje także wiele firm doradczych, które dysponują informacjami, gdzie kupić akcje. Ponadto skorzystanie z usług takiej firmy ma wiele zalet – profesjonalista doradzi, jak kupić akcje, oszacuje ryzyko inwestycji, ułoży portfel akcji według Twoich potrzeb. U doradcy uzyskasz odpowiedzi na wszelkie nurtujące Cię pytania dotyczące inwestowania na giełdzie. Oczywiście za usługi domu maklerskiego lub doradcy finansowego trzeba zapłacić – warto jednak zarobić trochę mniej niż stracić znaczną część zainwestowanej kwoty.

Gra na giełdzie jest nie tylko dla ludzi cierpliwych, ale też dla tych, którzy mają stalowe nerwy. Kursy akcji potrafią ulegać znacznym wahaniom, istnieje też ryzyko wystąpienia bańki spekulacyjnej. Dlatego inwestować w akcje powinny przede wszystkim te osoby, które mogą zainwestować znaczną kwotę na dłuższy okres czasu – nawet na kilkanaście lat. Ponadto inwestowanie w akcje wymaga znajomości mechanizmów rynków finansowych i umiejętności czytania sygnałów płynących z gospodarki. Opłacalność kupna i sprzedaży akcji jest zależna między innymi od takich czynników, jak wzrost i spadek PKB (lub prognozy wzrostu czy spadku), początek recesji, wzrost lub obniżka stóp procentowych NBP, wzrost lub spadek inflacji. Takie zjawiska jak długotrwała hossa czy spadek bezrobocia też nie pozostają bez wpływu na ceny akcji. Trzeba więc bardzo uważnie obserwować nie tylko same kursy akcji i wskaźniki giełdowe, ale także ogólną sytuację gospodarczą kraju.

Nie bez znaczenia dla powodzenia inwestowania na giełdzie jest postawa samego inwestora – im więcej opanowania i chłodnej kalkulacji, tym większe prawdopodobieństwo odniesienia sukcesu. Giełda nie jest miejscem, w którym powinniśmy poddawać się dyktatowi emocji, choć bardzo często je wyzwala.