27 września 2019

Kategoria:
Finanse

Jak działają pośrednicy kredytowi?

Zawiłości związane z procedurą ubiegania się o kredyt, jak również mnogość bankowych propozycji wprawiają niejednego klienta w konsternację. Dlatego zarówno na etapie wyboru oferty, jak również składania wniosku wielu z nich decyduje się na współpracę z pośrednikami kredytowymi. Jak działają tacy specjaliści i dlaczego warto skorzystać z ich pomocy? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Bez względu na to, czy interesuje Cię kredyt hipoteczny na mieszkanie, czy konsolidacja dotychczasowych zobowiązań, bank ma obowiązek sprawdzenia zdolności kredytowej. To tylko jeden z kroków na drodze do uzyskania finansowego wsparcia w postaci pożyczki lub kredytu. Cała procedura wiąże się z koniecznością zgromadzenia wielu dokumentów
i dopełnienia szeregu formalności. W sprawnym przebrnięciu przez nie pomoże Ci pośrednik kredytowy, na przykład Piotr Witecki.

Wybór najkorzystniejszej oferty

Na polskim rynku działa kilkanaście banków, które w swojej ofercie mają produkty kredytowe. Kredyty hipoteczne w Gdańsku, konsolidacje, pożyczki gotówkowe, a także limity odnawialne czy karty kredytowe. Spośród wielu propozycji trudno wybrać tę, która będzie dla Ciebie najkorzystniejsza. Już na tym etapie zaczyna się praca pośrednika kredytowego. Obejmuje ona:

  • kompleksowe rozpoznanie potrzeb klienta, poznanie celu kredytowania, źródła dochodu, obecnej sytuacji finansowej,
  • zgromadzenie najlepszych ofert i przedstawienie ich klientowi, wraz z informacją o warunkach kredytowania: marży bankowej, oprocentowaniu, konieczności skorzystania z dodatkowych produktów (konta, karty kredytowej itd.), opłatach dodatkowych,
  • pomoc w zebraniu potrzebnych dokumentów,
  • negocjowanie korzystnych warunków z bankiem oraz analizę i kontrolę wszystkich zapisów z umowy.

Jak widzisz, praca pośrednika kredytowego jest kompleksowa i całkowicie ukierunkowana na udzielenie klientowi wsparcia od momentu wybrania oferty, aż po podpisanie umowy kredytowej. Jednak za swoją pracę pośrednik otrzymuje wynagrodzenie nie od klienta, a od banku, z którym współpracuje (o tym fakcie musi on poinformować klienta na samym początku). 

Praca pośrednika finansowego

Pośrednik finansowy współpracuje z bankami, a potwierdzeniem jego uprawnień jest zdany egzamin państwowy. Listę instytucji oraz wysokość prowizji, którą od nich pobiera, musi przedstawić klientowi na samym początku. Pośrednik nie jest przedstawicielem tylko jednego banku, dlatego można zaufać jego profesjonalizmowi oraz obiektywizmowi przy wybieraniu ofert.  Dla klienta oznacza to nie tylko spokój i bezpieczeństwo, ale też oszczędność, ponieważ wynagrodzenie pośrednika leży po stronie instytucji finansowej.